Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zgorzelec: Zakład Gazowniczy ma zostać zlikwidowany

TOK
Gazownia
Zakład gazowniczy w Zgorzelcu ma być zamknięty. Wszystko przez zmiany, które wprowadza w życie PGNiG. Ponad 300 osób boi się o miejsca pracy.

Zakład Gazowniczy w Zgorzelcu ma zostać zlikwidowany - tak od wielu dni powtarzają pracownicy i związkowcy. - O planach likwidacji dowiedzieliśmy się w grudniu, kiedy opracowano krótkoterminową strategię grupy kapitałowej PGNiG - mówi Józef Bartkowicz, przewodniczący związków zawodowych w zgorzeleckiej gazowni.
Według nowej strategii, likwidacja ma dotknąć sześć regionalnych spółek gazowniczych, w tym Dolnośląską Spółkę Gazowniczą do której należy zakład w Zgorzelcu.
- W miejsce likwidowanych spółek powstanie jedna spółka dystrybucyjna w Warszawie - wyjaśnia Bartkowicz.
W Zgorzelcu pracuje 315 pracowników, którzy nie są pewni swojej przyszłości. Jak przyznaje szef związków, struktura organizacyjna nowej firmy ma zostać przedstawiona do konsultacji związkom dopiero w kwietniu. - Do tej pory czekamy w niepewności - dodaje Bartkowicz.
Związki zawodowe skierowały pismo dotyczące likwidacji spółki m.in. do wszystkich posłów ziemi jeleniogórsko -legnickiej oraz do senatora Jana Michalskiego. Senator wydał oświadczenie, w którym zwraca się do Mikołaja Budzanowskiego, ministra Skarbu Państwa o udzielenie informacji w sprawie likwidacji spółki oraz planów restrukturyzacyjnych dotyczących spółek gazowniczych.
Joanna Zakrzewska, rzecznik PGNiG zaprzecza informacjom. - Spółka nie planuje zwolnień grupowych - wyjaśnia. Zakrzewska dodaje, że przy zmianach restrukturyzacyjnych w firmach zawsze pojawiają się emocje, ale w tym wypadku są one niepotrzebne. - Wszystkie nasze działania będziemy konsultować ze związkami - uspokaja. - Zmieni się struktura firmy, a w miejsce spółek powstaną oddziały - dodaje Zakrzewska.
Zapewniono nas, że pracownicy odpowiedzialni za utrzymanie i rozwój sieci, zapewnienie prawidłowej i bezpiecznej eksploatacji systemu dystrybucyjnego oraz dystrybucję paliwa gazowego zatrudnieni w Zgorzelcu nadal będą wykonywać swoją pracę w tych samych miejscach oraz w tych samych budynkach.
Firma poszukuje oszczędności, ale jak podkreśla przedstawicielka PGNiG nie odbędą się one kosztem osobowym oraz pracowniczym. Przede wszystkim zmniejszona zostanie liczba członków zarządów, rad nadzorczych i części kadry zarządzającej.
Ile zaoszczędzi spółka dzięki zmianom? - Szacujemy, że w skali całej grupy kapitałowej PGNiG proces przyniesie oszczędności w przedziale od ponad 200 do ponad 400 mln złotych w skali roku - mówi Zakrzewska.
Równocześnie rzecznik PGNiG zaznacza, że władze spółki są otwarte na dyskusję ze związkami. - Jeżeli strona społeczna zgłosi potrzebę opracowania Programu Dobrowolnych Odejść, to zarząd jest do tego gotowy - dodaje Zakrzewska.
Zmiany rozpoczęły się w 2012 roku w centrali spółki PGNiG w Warszawie. Decyzje konsolidacyjne zatwierdzane przez wszystkie organy zapadną do końca czerwca. Cały proces konsolidacji zakończy się do 30 września tego roku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dolnoslaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto