Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

71. rocznica forsowania Nysy Łużyckiej

HAK
Karolina Niemczyk
71. rocznica forsowania Nysy Łużyckiej. 16 kwietnia pod Pomnikiem Orła przy zgorzeleckim Cmentarzu Żołnierzy II Armii Wojska Polskiego odbędą się uroczyste obchody 71. rocznicy forsowania Nysy Łużyckiej. W programie m.in. Apel Poległych, modlitwa w intencji wyzwolicieli Ojczyzny oraz pokaz sprzętu i uzbrojenia wojskowego.

Uroczystości upamiętniające 71. rocznicę forsowania Nysy Łużyckiej z udziałem władz miast Zgorzelca i Görlitz oraz powiatu zgorzeleckiego, parlamentarzystów, przedstawicieli ościennych samorządów, duchowieństwa, reprezentacji zgorzeleckich szkół, organizacji i związków działających w mieście, harcerzy i mieszkańców miasta, rozpoczną się o godzinie 12.00 na placu przy Pomniku Orła. Gośćmi honorowymi obchodów będą nieliczni, żyjący jeszcze uczestnicy walk na Łużycach oraz kompania reprezentacyjna 23. Śląskiego Pułku Artylerii, która zapewni oprawę i wojskowy ceremoniał uroczystości.

Po uroczystości odbędzie się pokaz sprzętu wojskowego przygotowany przez Śląski Pułk Artylerii i 11 Lubuską Dywizję Kawalerii Pancernej im. Króla Jana Sobieskiego z Żagania. W godzinach od 14.00 do 17.00 na placu przy Cmentarzu Żołnierzy II Armii Wojska Polskiego prezentowane będą: czołg Leopard, wyrzutnia rakiet WR-40 Langusta, armato-haubica AHS DANA, radar rozpoznania artyleryjskiego RZRA Liwiec, stacja BAR, zautomatyzowany wóz dowódczy ZWD, artyleryjski przyrząd dalmierczo-rozpoznawczy APDR. Będzie też można poczęstować się prawdziwą wojskową grochówką.

Organizatorami obchodów są burmistrz Zgorzelca Rafał Gronicz oraz organizacje, stowarzyszenia
i związki kombatanckie.

*******
Forsowanie Nysy Łużyckiej było I etapem Operacji Łużyckiej, której zadaniem było rozbicie sił niemieckich na południe od Berlina na Łużycach, osiągnięcie kontaktu z wojskami amerykańskim wzdłuż rzeki Łaby oraz odcięcie sił w Berlinie od południowej części Niemiec i Czechosłowacji. Planowano przełamać obronę niemiecką nad Nysą Łużycką pomiędzy miejscowościami Forst i Mużaków i nacierając w kierunku Chociebuża osiągnąć Łabę pomiędzy m. Wittenberg i Dreznem. Do wykonania zadania wyznaczono radzieckie 5 Armię Gwardii, 13 i 52 Armię oraz polską 2 AWP.
Podczas operacji łużyckiej zginęło prawie pięć tysięcy polskich żołnierzy, dziesięć tysięcy zostało rannych, a trzy tysiące uznano za zaginionych. 3420 poległych i zmarłych od ran odniesionych podczas krwawych walk na Łużycach spoczywa w 3392 mogiłach zgorzeleckiego Cmentarza Żołnierzy II Armii Wojska Polskiego, jednej z największych polskich nekropolii wojskowych.

źródło: R.Burdosz - UM Zgorzelec

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zgorzelec.naszemiasto.pl Nasze Miasto