(© zgorzelec.eu)

14 lutego mija 76. rocznica powołania Armii Krajowej, która powstała 14 lutego 1942 r. w wyniku przekształcenia Związku Walki Zbrojnej

W skład tej największej podziemnej armii w okupowanej Europie weszło ok. 200 organizacji, a jej komendantem głównym został gen. Stefan Rowecki "Grot". Z tej okazji 14 lutego 2018r. o godzinie 18.00 w Kościele pw. Św. Bonifacego odprawiona zostanie Msza Święta w intencji 76. rocznicy powstania Armii Krajowej, a przed pomnikiem AK zapłoną znicze.

AK była największą i najlepiej zorganizowaną formacją wojskową powstałą na terenie okupowanej Europy. Początkowo (koniec 1940 r.) liczyła około 100 tys. żołnierzy, by w lipcu 1944 osiągnąć ponad 380 tys. żołnierzy. Jej głównym zadaniem było odzyskanie niepodległości przez organizowanie samoobrony oraz przygotowanie armii podziemnej na okres zbrojnego powstania, które miało wybuchnąć na ziemiach polskich w momencie militarnego załamania się III Rzeszy.

Źródło: Zarząd Zgorzeleckiego Obwodu Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej

Wiadomości

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!