Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Co świadczy o skoliozie?

abcZdrowie.pl
by planetc1 / CC BY 2.0 (flickr)
Współczesny styl życia przyczynia się do groźnych skrzywień kręgosłupa wśród dzieci. Jak rozpoznać skoliozę?

Skoliozą nazywamy trójpłaszczyznowe skrzywienie kręgosłupa, dotyczące płaszczyzny czołowej, strzałkowej i poprzecznej. W aż 85% przypadków przyczyna wady jest niejasna. Do pozostałych zaliczamy m.in. wady wrodzone, choroby opłucnej i operacje na klatce piersiowej przeprowadzone w czasie wzrostu ciała. Po czym rozpoznać skoliozę?

Przyczyny skoliozy

W latach 2005-2007 w Bielsku-Białej przeprowadzono badania przesiewowe, które ukazały, że aż 3500 dzieci w wieku od 7 do 16 lat cierpi na zaawansowaną skoliozę. W 2008 roku w życie wszedł program mający na celu zmniejszenie skutków społecznych i zdrowotnych bocznego skrzywienia kręgosłupa.

Wady postawy stają się obecnie coraz powszechniejsze. A wszystko za sprawą współczesnego stylu życia. Jesteśmy nieaktywni fizycznie, naszym stanowiskom do nauki i pracy brak ergonomii i coraz więcej czasu spędzamy w warunkach szkodliwych dla prawidłowego rozwoju organizmu. Czynniki te sprzyjają zaburzeniom narządu ruchu. Z tego powodu szczególnie istotne jest zdiagnozowanie wad postawy w jak najwcześniejszym wieku, kiedy wciąż można zlikwidować nieprawidłowość.

Jak rozpoznać skoliozę?

Ponieważ rodzice mają wiele możliwości, aby zaobserwować rozwój dziecka, powinni oni zwrócić uwagę na typowe oznaki rozwoju wady postawy. Badanie kręgosłupa można przeprowadzić bez specjalistycznego sprzętu – wystarczy wiedzieć, jakie cechy świadczą o problemie.

Dziecko powinno stanąć w naturalnej pozycji, plecami do rodzica, w lekkim rozkroku. W przypadku skoliozy zaobserwować można wystawanie lub uniesienie łopatki, asymetryczne uniesienie barków lub kolców biodrowych tylnych górnych, a także asymetrię trójkątów talii.

Skoliozę rozpoznać można również za sprawą testu Adamsa. Należy poprosić dziecko o wykonanie skłonu w przód na wyprostowanych nogach. Jeżeli cierpi ono na skoliozę, zauważyć można garb żebrowy i/lub wał lędźwiowy.

Ostateczną diagnozę stawia lekarz na podstawie radiogramów kręgosłupa i badania ortopedycznego. Na początku objawy mogą być mało zauważalne, jednak wraz z czasem często postępują. Rozwój schorzenia zależy od wieku osoby i szybkości, z jaką rośnie. Wada najbardziej pogłębia się między 11 a 15 rokiem życia u chłopców i między 13 a 16 rokiem życia u dziewcząt. Tempo narastania skoliozy zależne jest także od jej rodzaju – jest szybsze w przypadku skolioz piersiowo-lędźwiowych i wolniejsze w skoliozach lędźwiowych. Wada rozwija się szybciej również wśród dzieci wątłych, cierpiących na choroby układowe i posiadających wcześniejsze zmiany kręgosłupa.

Metody leczenia skoliozy

Specjaliści z organizacji Society on Scoliosis Orthopaedic and Rehabilitation Treatment wymieniają szereg metod leczenia skoliozy. Jedną z nich są ćwiczenia czynne, pozwalające na skorygowanie pozycji kręgosłupa. Kolejnym krokiem jest ustabilizowanie korekcji. W ten sposób można ustrzec pacjenta przed zaburzeniami układu oddechowego i bólami kręgosłupa, a także poprawić jego sylwetkę.

Na bazie wytycznych SOSORT naukowcy z Gdańska opracowali aparat SKOL-AS, który wspomaga terapię skoliozy. System pelot umożliwia korekcję w pozycji siedzącej lub leżącej. Poprzez wyrównanie nieprawidłowych krzywizn kręgosłupa, możliwe jest przywrócenie właściwej długości tkanek miękkich. W ten sposób ćwiczenia stają się bardziej efektywne.

W zależności od zaawansowania wady i wieku pacjenta stosuje się leczenie zachowawcze lub operacyjne. Metody zachowawcze mają na celu wzmocnienie mięśni odpowiedzialnych za prawidłową postawę. W trudniejszych przypadkach wykorzystuje się gorsety, gipsy korygujące, wyciągi i aparaty. Operacja polegająca na wszczepieniu metalowych implantów i aparatów jest ostatecznością.

Wsparcie redakcyjne od:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto