Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dominatorzy na macie. Podsumowujemy wyniki dolnośląskiego sportu młodzieżowego w 2009 roku (cz. 2)

Wojciech Koerber
Damian Janikowski (Śląsk Wrocław), drugi wicemistrz świata juniorów w zapasach
Damian Janikowski (Śląsk Wrocław), drugi wicemistrz świata juniorów w zapasach Tomasz Hołod
W niektórych polskich szkołach bardzo popularne są na lekcjach WF-u tzw. zajęcia na macie. Tzn. macie piłkę i grajcie. Gdy chodzi o dolnośląskie maty zapaśnicze, jest lepiej. Dużo lepiej. W klasycznej i męskiej odmianie dyscypliny drugim polskim klubem - za Sobieskim Poznań - jest wrocławski Śląsk.

Sztandarowe postacie? M.in. Damian Janikowski - brązowy medalista mistrzostw świata juniorów ze Stambułu i mistrz Polski seniorów oraz Paweł Poślad - mistrz kraju juniorów. Narybek idzie śladami takich nazwisk, jak Radosław Pawiłojć, Marcin Letki czy Marek Sitnik.

- Punktowali również Jakub Szczepaniak, Przemysław Kraczkowski, Marek Żygadło czy Krzysztof Adamczyk - wylicza trener Śląska Józef Tracz, trzykrotny medalista olimpijski od Seulu po Atlantę. Na Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży brąz wyszarpał też członek jego rodziny. Michał Tracz, czyli syn Mieczysława, nieco mniej utytułowanego brata Józefa.

Dodajmy, że wrocławscy zapaśnicy trenują w hali, gdzie zimą długopisy przestają pisać, a nogi przymarzają do maty. Siłą rzeczy stawia się więc w klubie na zimny chów. - Za to atmosferę mamy gorącą. No i może po Euro 2012 coś się zmieni. Na ul. Racławickiej, w miejscu starych otwartych basenów, ma powstać hala do sportów walki - przypomina Tracz. Na szóste miejsce w kraju zapracowało sobie Zagłębie Wałbrzych wśród klasyków i Śląsk Milicz wśród wolniaków. Pamiętajmy też o żeńskich zapasach w regionie, silnych w okolicach Wałbrzycha, w czym m.in. zasługa trenera Dariusza Piaskowskiego. Tego, co to wynalazł dla sportu Agnieszkę Wieszczek. Dzięki zapasom nasza zawodniczka poznała nie tylko smak olimpijskiego krążka, ale i męża. Dziś nazywa się już Wieszczek-Kordus, a z wybrankiem serca, wolniakiem Arkadiuszem Kordusem, oczekuje dziecka. Kobiece zapasy to u nas ULZKS Heros Czarny Bór, Szczyt Boguszów i UKS Hutnik Pieńsk.

Kapitalny rok i ogromny progres zaliczyła w regionie szermierka, na co zapracowały dwa kluby i jeden klubik: Wrocławianie (6. miejsce), AZS AWF Wrocław (9.) oraz Kolejarz Wrocław (21.). - Zależy mi na popularyzacji szermierki w regionie. Trochę się już udało, a trochę jeszcze przed nami. Uczyniliśmy np. szermierczymi placówkami trzy szkoły podstawowe, a teraz chcę zaszczepić tę dyscyplinę w innej części miasta. Od Rynku w kierunku Grabiszyńskiej, bo skoncentrowała się przy Kolejarzu, Wrocławianach i AZS-ie. Jest pomysł i walczymy obecnie o pieniądze z Unii Europejskiej - zaciera ręce szefowa DZSzer. Olga Walewska.
- Srebro mistrzostw Polski seniorów zdobył już Michał Adamek. Poszedł do przodu, choć nie tak, jak sobie życzyłem - tłumaczy jak zawsze wymagający Adam Medyński. - Doskonałe mamy jednak ostatnio dziewuchy - dodaje i woła żonę. - Kamila Strug była szósta na ME kadetów, zdobyła złoto MP juniorek młodszych indywidualnie oraz drużynowo, a także srebro z zespołem do lat 20. Karolina Marcinkowska występowała na MŚ do lat 20, a także na ME i MŚ kadetów. Wreszcie Katarzyna Dąbrowa była druga w MP do lat 20 i druga na MŚ. Na razie bije resztę na głowę. Dziewczyny są młode, ale chcę, by były już drugą seniorską siłą w kraju - jasno stawia sprawę pani Weronika.

Ostrą i silną szpadą AZS-u AWF-u jest także Blanka Błach - córka Wiesława, obecnie szefa DZJudo, swego czasu wybitnego zawodnika, mistrza Europy. Więc teraz o judo. I u pań, i u panów krajowym potentatem od lat są Czarni Bytom, kojarzeni m.in. z Waldemarem Legieniem (dwukrotny mistrz olimpijski z Seulu i Barcelony) i Robertem Krawczykiem. Wśród kobiet drugie miejsce zajmuje Juvenia Wrocław, wśród panów jest piąta, za to trzecia wrocławska Gwardia.
- Agnieszka Podkówka (AZS AWF) to wicemistrzyni Polski seniorek i piąta zawodniczka młodzieżowych ME. Drugie w młodzieżowych MP były Anna Zowczak (AZS AWF) i Agnieszka Niewirowska (Juvenia), a mistrzynią OOM została Edyta Szczypior (AZS AWF). Dostaliśmy pieniądze z ministerstwa sportu, otworzyliśmy ośrodek szkolenia młodzieżowego i to procentuje - uważa Błach. Procentuje też robota trenera Zbigniewa Zamęckiego, stojącego za wieloma sukcesami. Dodajmy, że nieco starsi wrocławianie przywieźli też dwa krążki z XXV Letniej Uniwersjady w Belgradzie, co jest wydarzeniem historycznym. Mowa o Łukaszu Koleśniku (srebro, 90 kg) i Łukaszu Błachu (brąz, 81 kg).

Pod dolnośląskim koszem mamy dziurę nie tyle pokoleniową, co budżetową. Bo narybek rośnie duży i niczego sobie. W finale mistrzostw Polski juniorów Korona Kraków nieznacznie pokonała Śląsk 62:59. Łza się w oku kręci, gdy spoglądamy na meczowe stopki. Kto teraz gra w Śląsku? M.in. Jakub Parzeński i Jarosław Zyskowski junior, czyli sami swoi. Spory udział w sukcesie mieli też Patryk Czerwiński i Jacek Waszak. Co ciekawe, w półfinale turnieju MP doszło do dolnośląskich derbów. Wrocławianie pewnie ograli Turów Zgorzelec (86:67), któremu nie dane było stanąć na pudle. W pojedynku o brąz lepsi okazali się Czarni Słupsk (82:70). We właściwym kierunku zmierza również WKK Wrocław, wicemistrz Polski kadetów. Z tych naszych aż trzech grało także na litewskich ME. Tam Piotr Niedźwiedzki, Jakub Koelner, Daniel Szymkiewicz i spółka wywalczyli sensacyjny awans do przyszłorocznych MŚ. Wśród młodzików WKK okazał się czwartą siłą w kraju. Gdy chodzi o żeński basket, wysoko stoją akcje Orła Polkowice (6.).

Futbol? - Muszę się pochwalić, że jako jedyny związek w Polsce otrzymujemy tak duże środki od marszałka - przyznaje szef DZPN Andrzej Padewski. - Gdzie indziej nie ma tak świetnej współpracy, a my staramy się odwdzięczać co roku mistrzostwami, wicemistrzostwami Polski, wpływając na ogólną punktację. Urząd bardzo wspiera również inicjatywy związane z infrastrukturą. W najbliższym czasie zostanie rozdanych 7 000 plastikowych krzesełek dla klubów klas okręgowych, co jest niespotykane w Europie Środkowo-Wschodniej. Urząd zauważył, że mamy problem z wypełnianiem warunków licencyjnych, narzucanych przez jaśnie nam panujący PZPN, stąd ta pomoc - tłumaczy.

Piłka ręczna? Od lat króluje w zagłębiu miedziowym, lecz i we Wrocławiu nie zginęła. Ba! Tutejszy MKS MOS ustępuje jedynie Azotom Puławy. Ósma lokata dla Chrobrego Głogów.
Na uwagę zasługuje też m.in. dominacja w taekwon-do ITF. Rządzi tu WSKT Wrocław przed WAT-em Wrocław, a na dokładkę szósty jest LKT Legnica. W podnoszeniu ciężarów piąta pozycja dla UKS-u Talentu Wrocław, dziewiąta dla Śląska. W kick-boxingu z kolei tylko z Polonią Leszno przegrał UKS GJ Głogów. W szachach króluje Hetman Koszalin, ale i Polonia Wrocław ma łeb na karku (6.). Gimnastyka artystyczna to supremacja SGA Gdynia i czwarta lokata UKS-u Kopernik Wrocław. I wreszcie akrobatyka sportowa. Na czele AZS AWF Poznań przed Stalą Rzeszów, na czwartej pozycji Victoria Jawor, a na ósmej AZS AWF Wrocław. A już latem 2010 roku MŚ w hali Orbita.

W poniedziałek 21.12.2009 r. część 3. (ostatnia) "Podsumowania wyników dolnośląskiego sportu młodzieżowego".

Klasyfikacja województw 2009

1. Mazowieckie 18 859,54
2. Wielkopolskie 15 248,27
3. Śląskie 14 171,21
4. Dolnośląskie 13 050,89
5. Małopolskie 11 227,36
6. Pomorskie 10 791,63
7. Kujawsko-Pomorskie 9 333,83

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dolnoslaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto