Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ludwigsdorf: straż graniczna chwali się międzynarodowym projektem

TOK
Ludwigsdorf: straż graniczna chwali się swoimi dokonaniami
Ludwigsdorf: straż graniczna chwali się swoimi dokonaniami użyczone
Ludwigsdorf: straż graniczna z Czech, Słowacji i Polski spotkała się 10 lipca na zaproszenie Komendanta Głównego Straży Granicznej gen. dyw. SG Dominika Tracza.

Spotkanie miało na celu zaprezentowanie delegacjom z Czech i Słowacji pilotażowego projektu „Wspólnych polsko-niemieckich placówek z mieszaną obsadą” na przykładzie placówki w Ludwigsdorfie, aby ułatwić ewentualną decyzję o możliwości prowadzenia takiego projektu na granicy z Republiką Czeską i Słowacką.

Ludwigsdorf: straż graniczna chwali się pilotażowym projektem

Goście zapoznali się z prawnymi podstawami, organizacją i praktycznym wprowadzaniem projektu, a także z działaniem funkcjonariuszy w jego ramach. Delegacja odwiedziła pomieszczenia, w których polscy i niemieccy funkcjonariusze wspólnie otrzymują zadania i pobierają sprzęt służbowy. Ponadto goście zobaczyli jak wygląda odprawa do służby wspólnego patrolu oraz planowanie służb w ramach pilotażowego projektu.
Od początku istnienia pilotażowego projektu "Wspólnej niemiecko-polskiej placówki w Ludwigsdorfie funkcjonariusze zrealizowali 1844 wspólnych patroli w wyniku których zatrzymano 545 osób i ujawniono 69 skradzionych pojazdów. Realizacja założeń pilotażowego projektu na tak wysokim poziomie jest możliwa dzięki efektywnej, ścisłej współpracy Komendanta Placówki w Zgorzelcu i Kierownika Inspekcji BPOL w Ludwigsdorfie.
Delegacje z Polski, Czech i Słowacji uczestniczyły również w pokazie i prezentacji szkoleń, realizowanych dla funkcjonariuszy pilotażowego projektu wspólnych placówek w Ośrodku Szkoleń Specjalistycznych SG w Lubaniu. Podobne szkolenia są realizowane także w ośrodkach szkolenia w Niemczech.
Policję czeską reprezentował I zastępca Prezydenta Policji Republiki Czeskiej wraz z delegacją, zaś słowacką – szef departamentu Policji Granicznej Urzędu Policji Granicznej i ds. Cudzoziemców Prezydium Korpusu Policji Republiki Czeskiej. Ze strony Straży Granicznej, poza Komendantem Głównym SG, w spotkaniu uczestniczyli: Dyrektor Biura Współpracy Międzynarodowej KGSG, Komendant Nadodrzańskiego OSG, Komendant Ośrodka Szkoleń Specjalistycznych SG w Lubaniu, Zastępca Komendanta Bieszczadzkiego OSG i Zastępca Komendanta Śląsko-Małopolskiego OSG.

Pilotażowy projekt działa na rzecz poprawy bezpieczeństwa na terenach przygranicznych obu krajów. Wspólne polsko-niemieckie placówki w fazie pilotażowego projektu funkcjonują od 1 marca 2012 r. Obok placówki w Ludwigsdorfie/Zgorzelcu na granicy zachodniej realizowany jest Pilotażowy Projekt „Wspólnej Polsko – Niemieckiej Placówki w Świecku”. Od początku ich funkcjonowania funkcjonariusze mogą się pochwalić wieloma sukcesami, zarówno po stronie polskiej, jak i niemieckiej. Przeważają głównie zatrzymania, których powodem jest nielegalne przekroczenie granicy, posługiwanie się wyłudzonymi wizami, nielegalny pobyt cudzoziemców oraz posiadanie narkotyków i przekroczenia granicy kradzionymi pojazdami. W wyniku synergii obu służb w ramach pilotażowych projektów funkcjonariusze, realizując swoje ustawowe zadania, uzyskują zdecydowanie lepsze efekty prowadzonych działań.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zgorzelec.naszemiasto.pl Nasze Miasto