Kibice Śląska są jednymi z tych, którzy tworzyli subkulturę szalikowców w Polsce. Jako jedni z pierwszych zaczęli jeździć za swoją drużyną po całym kraju.

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij
Kibice Śląska są jednymi z tych, którzy tworzyli subkulturę szalikowców w Polsce. Jako jedni z pierwszych zaczęli jeździć za swoją drużyną po całym kraju. Niestety, odegrali też poważną rolę w szerzeniu się chuligaństwa na stadionach.a przestała być miejscem walk.

W 1993 roku z powodu awantur mecz z Wisłą Kraków zakończył się przed czasem. Później na Oporowskiej wielokrotnie ligowe spotkania rozgrywane były bez kibiców i w sumie stadion Śląska należał do jednych z najczęściej zamykanych przez burdy wywołane przez szalikowców. Ale to już historia.
- Te czasy bezpowrotnie minęły - przekonuje Przemysław Piwowarski, prezes stowarzyszenia Wielki Śląsk. - Spotkaliśmy się w swoim gronie i powiedzieliśmy wprost, że pewna epoka się skończyła. Klub zmienia się organizacyjnie i my też musieliśmy poprawić naszą organizację. Poprawić nasz wizerunek i skupić się na dopingu- dodaje Piwowarski.

Zmiana jest radykalna, a przykładem może być chociażby ostatni mecz z Polonią Bytom. Chóralne śpiewy na trybunach zaczęły się jeszcze przed pierwszym gwizdkiem i trwały do 90 minuty. Nawet po stracie gola kibice nie ucichli. Zdarzają się jeszcze jakieś wulgarne przyśpiewki, ale sporadycznie. Za to coraz częściej do zabawy szalikowców włączają się pozostali kibice.
- Atmosfera będzie jeszcze lepsza - zapewnia Piwowarski.

Poprawiła się również współpraca na linii kibice - klub. Działacze Śląska udostępnili fanom dwa pomieszczenia w budynku klubowym do przechowywania flag. Pomagają również w sprzedaży biletów na mecze wyjazdowe.

- Ta współpraca układa się niemal idealnie. Za komentarz niech posłuży fakt, że Śląsk nie był ani razu karany w poprzednim sezonie za naganne zachowanie swoich kibiców. Poza nami tylko Odra Wodzisław ustrzegła się kar, a wszystkie pozostałe kluby musiały płacić za swoich szalikowców - komentuje Michał Mazur, rzecznik piłkarskiego Śląska.

Przemysław Piwowarski dodaje: - Była trzecia liga i nie wyglądało to najlepiej. Ale teraz klub znalazł sponsora, idzie w dobrym kierunku, a my chcemy, by trybuny się zapełniły i były zielone na każdym meczu.

Zmianę zachowania kibiców zauważyli sami piłkarze oraz trener Ryszard Tarasiewicz, który jeszcze nie tak dawno apelował, by trybuny zapełniały się nie tylko na spotkania z Wisłą Kraków czy Lechią Gdańsk, a teraz, podsumowując spotkanie z Polonią, mówi: - Muszę też pochwalić publiczność. Były dzisiaj momenty ciężkie i myślę, że ten doping jest zespołowi bardzo potrzebny i właśnie w takich ciężkich momentach bardzo pomaga.

Wiadomości

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w Polityce Prywatności. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!