18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kryminalna historia pięciu żółwi promienistych (ZDJĘCIA)

Marek pastuszek, kierownik sekcji terrarium we wrocławskim zoo
Zamiast na talerze, trafiły do wrocławskiego zoo.

Kryminalna historia pięciu żółwi promienistych, które niedawno trafiły do wrocławskiego zoo, zdecy-dowanie należy do niecodziennych. Zanim jednak przyjrzymy się jej bliżej, poznajmy w ogóle ten coraz szybciej zanikający gatunek żółwi.

Gad ten żyje wyłącznie na południowym Madagaskarze i na pobliskich wyspach, Mauritius oraz Reunion. Żółw promienisty osiąga około 50 cm długości, a waży do 10 kg. Ochrania go solidny wypukły pancerz (je-go górna część zwana jest karapaksem, natomiast dolna - plastronem), czarny lub czarno-brunatny. Jest też pokryty jaskrawożółtymi plamami, a od środka do krawędzi skorupy odchodzą od niego promieniste wzory, stąd taka, a nie inna nazwa tego gatunku. Ubarwienie z czasem się zmienia i z wiekiem ubywa mu żółtych plam, skorupa staje się jaśniejsza, a wzór się rozmywa. Zwie-rzę to może dożyć od 80 do 100 lat, choć najstarsze odnotowane okazy żyły 189 i 133 lata.

Żółwie promieniste są sa-motnikami i raczej nie łączą się w grupy. Zamieszkują trawiaste stepy, busz i cierniste zarośla. Odżywiają się głównie trawą i sukulentami, które mają w sobie dużo wody. Rzadko kiedy muszą się jej napić, częściej już zdarza im się brodzić w niewielkich akwenach. Sporadycznie w ich menu znajdą się też owoce i nasiona czy różne zioła.

Okoliczne drapieżniki (ptaki, fossy) są dla nich groźne tylko przez pierwsze kilka lat życia. Ich największym wrogiem naturalnym jest, niestety, człowiek. Miejscowa ludność poluje i zabija je, by ze skorup robić żywność (zupy, zawartość konserw mięsnych) czy popielniczki, grzebienie, szkatułki, naszyjniki, a nawet instrumenty muzyczne. Są też integralną częścią azjatyckiej kuchni, bo wierzy się, że ich pancerz leczy wiele chorób albo stanowi doskonały afrodyzjak. Często wypycha się też zabite żółwie i dekoruje nimi do-my w formie bardzo wątpliwej ozdoby.

Okres godowy żółwi promienistych przypada na wiosnę. Samica składa jaja zazwyczaj od lutego do kwietnia. Jaj jest od 3 do 15, a młode wykluwają się z nich po 10 miesiącach. Płeć zależy od temperatury inkubacji, która waha się od 28 do 30 stopni Celsjusza. Decydują więc jeden lub dwa stopnie. Zasada jest dosyć prosta: jeżeli jest cieplej, to klują się samice, a jeśli chłodniej - samce. Dojrzałość płciową osiągają w wieku 10-15 lat.

Ten gatunek należy do grupy 40 żółwi skrajnie zagrożonych wymarciem. W 1965 r. występowały na powierzchni 45 tysięcy km kw. Dziś można je spotkać tylko w obrębie terenu sięgającego 15 tysięcy km kw. W ciągu ostatnich 10 lat ich populacja zmniejszyła się o połowę.

We wrocławskim zoo mamy teraz 12 żółwi promienistych. Do zróżnicowanej pod względem wieku siódemki (pięć samców i dwie samice), którą mieliśmy tu od dłuższego czasu, do-łączyło miesiąc temu pięć nowych - z przemytu. Zostały zatrzymane razem z innymi żółwiami przez służby celne w Hongkongu, gdzie miały tra-fić na tamtejszy rynek kulinarny. Po kwarantannie i załatwieniu wszelkich formalności zostały przewiezione do Rotterdamu, gdzie zaopiekowało się nimi Europejskie Stowarzyszenie Akwariów i Ogrodów Zoologicznych. Następnie 15 trafiło do Polski, z czego w końcu piątka do stoli-y Dolnego Śląska. Mają od 3 do 4 lat i są w bardzo dobrej kondycji fizycznej. Już normalnie jedzą i piją, powoli oswajają się z nowym jeszcze dla nich oto-czeniem. Na wiosnę powinny trafić na ekspozycję i będzie je można podziwiać.

"Starą" siódemkę można oglądać częściowo w sekcji terra-rium, a częściowo w pawilonie Madagaskaru, gdzie mają do dyspozycji wewnętrzny i ze-wnętrzny wybieg. Na ten drugi są wypuszczane tylko latem, co wprost uwielbiają.

Nasze żółwie promieniste karmimy trawą i różnymi ziołami. Zdecydowanie nie są, niestety, łatwe w hodowli, ponieważ ze względu na swoją wrażliwość na niskie temperatury muszą mieć zapewnione stałe źródło ciepła. Najlepiej czują się w temperaturze 28-30 stopni C. Trze-ba też niezwykle uważać, by ich dieta była bardzo urozmaicona.

Notował Arkadiusz Gołka

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dolnoslaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto