Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ludwigsdorf: straż graniczna chwali się międzynarodowym projektem

TOK
Ludwigsdorf: straż graniczna chwali się swoimi dokonaniami
Ludwigsdorf: straż graniczna chwali się swoimi dokonaniami użyczone
Ludwigsdorf: straż graniczna z Czech, Słowacji i Polski spotkała się 10 lipca na zaproszenie Komendanta Głównego Straży Granicznej gen. dyw. SG Dominika Tracza.

Spotkanie miało na celu zaprezentowanie delegacjom z Czech i Słowacji pilotażowego projektu „Wspólnych polsko-niemieckich placówek z mieszaną obsadą” na przykładzie placówki w Ludwigsdorfie, aby ułatwić ewentualną decyzję o możliwości prowadzenia takiego projektu na granicy z Republiką Czeską i Słowacką.

Ludwigsdorf: straż graniczna chwali się pilotażowym projektem

Goście zapoznali się z prawnymi podstawami, organizacją i praktycznym wprowadzaniem projektu, a także z działaniem funkcjonariuszy w jego ramach. Delegacja odwiedziła pomieszczenia, w których polscy i niemieccy funkcjonariusze wspólnie otrzymują zadania i pobierają sprzęt służbowy. Ponadto goście zobaczyli jak wygląda odprawa do służby wspólnego patrolu oraz planowanie służb w ramach pilotażowego projektu.
Od początku istnienia pilotażowego projektu "Wspólnej niemiecko-polskiej placówki w Ludwigsdorfie funkcjonariusze zrealizowali 1844 wspólnych patroli w wyniku których zatrzymano 545 osób i ujawniono 69 skradzionych pojazdów. Realizacja założeń pilotażowego projektu na tak wysokim poziomie jest możliwa dzięki efektywnej, ścisłej współpracy Komendanta Placówki w Zgorzelcu i Kierownika Inspekcji BPOL w Ludwigsdorfie.
Delegacje z Polski, Czech i Słowacji uczestniczyły również w pokazie i prezentacji szkoleń, realizowanych dla funkcjonariuszy pilotażowego projektu wspólnych placówek w Ośrodku Szkoleń Specjalistycznych SG w Lubaniu. Podobne szkolenia są realizowane także w ośrodkach szkolenia w Niemczech.
Policję czeską reprezentował I zastępca Prezydenta Policji Republiki Czeskiej wraz z delegacją, zaś słowacką – szef departamentu Policji Granicznej Urzędu Policji Granicznej i ds. Cudzoziemców Prezydium Korpusu Policji Republiki Czeskiej. Ze strony Straży Granicznej, poza Komendantem Głównym SG, w spotkaniu uczestniczyli: Dyrektor Biura Współpracy Międzynarodowej KGSG, Komendant Nadodrzańskiego OSG, Komendant Ośrodka Szkoleń Specjalistycznych SG w Lubaniu, Zastępca Komendanta Bieszczadzkiego OSG i Zastępca Komendanta Śląsko-Małopolskiego OSG.

Pilotażowy projekt działa na rzecz poprawy bezpieczeństwa na terenach przygranicznych obu krajów. Wspólne polsko-niemieckie placówki w fazie pilotażowego projektu funkcjonują od 1 marca 2012 r. Obok placówki w Ludwigsdorfie/Zgorzelcu na granicy zachodniej realizowany jest Pilotażowy Projekt „Wspólnej Polsko – Niemieckiej Placówki w Świecku”. Od początku ich funkcjonowania funkcjonariusze mogą się pochwalić wieloma sukcesami, zarówno po stronie polskiej, jak i niemieckiej. Przeważają głównie zatrzymania, których powodem jest nielegalne przekroczenie granicy, posługiwanie się wyłudzonymi wizami, nielegalny pobyt cudzoziemców oraz posiadanie narkotyków i przekroczenia granicy kradzionymi pojazdami. W wyniku synergii obu służb w ramach pilotażowych projektów funkcjonariusze, realizując swoje ustawowe zadania, uzyskują zdecydowanie lepsze efekty prowadzonych działań.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zgorzelec.naszemiasto.pl Nasze Miasto