Mniej urlopu i mniej premii? Mniej urlopu i mniej premii?

Zmiany w prawie pracy. Ile zostanie nam dni na odpoczynek? (© Lucyna Nenow)

Pewne jest, że Kodeks Pracy czeka rewolucja, a Komisja Kodyfikacyjna Prawa Pracy pracuje nad zmianami już od dawna. Efekt? Urlop i premia - w tych obszarach na pewno będą zmiany. Na lepsze?

Kodeks Pracy czeka rewolucja. Wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej prof. Marcin Zieleniecki zapowiada duże zmiany w systemie urlopowym oraz przydzielaniu premii uznaniowych.

Prof. Marcin Zieleniecki w rozmowie z Dziennikiem Gazetą Prawną zapowiada szereg rewolucyjnych zmian mających uzdrowić rynek pracy. Zmiany przygotowała Komisja Kodyfikacyjna Prawa Pracy, która przygotowuje poprawki już od roku.

Ministerstwo chce namawiać do zawierania większej liczby układów zbiorowych z pracodawcą. Obecnie w Kodeksie Pracy wskazuje się 26-dniowy urlop, który po uzgodnieniu między przełożonym i pracownikami mógłby zostać skrócony do 20 dni lub wydłużony do 30. Ta liczba będzie podlegać negocjacjom przy zawieraniu układu zbiorowego.

W dodatku resort zapowiada, że dni urlopowe trzeba będzie wykorzystać w przysługującym nam roku. Nie będzie możliwości przetrzymywania ich na następny rok. W praktyce oznacza to, że pozostałe nam dni urlopowe będziemy musieli wykorzystać np. pod koniec roku.

To jednak nie koniec zmian. Nie będzie możliwe również wykonywanie dodatkowo płatnej pracy dla innego podmiotu w trakcie urlopu wypoczynkowego. - Chodzi o sytuacje, gdy w trakcie korzystania z urlopu pracownik nie odpoczywa od pracy zarobkowej, tylko wykonuje ją dla innego podmiotu albo na innej podstawie prawnej. Urlop ma służyć wypoczynkowi - mówi prof. Zieleniecki dla Dziennika Gazety Prawnej.

Koniec z premią uznaniową Resort szykuje wielkie zmiany także w przypadku premii uznaniowych. Ministerstwo chce ograniczyć uznaniowe składniki pensji, a nowy Kodeks Pracy ma uregulować jaki procent części wynagrodzenia będzie uzależniony od decyzji pracodawcy.

- Chodzi o to, aby ograniczyć patologie w zakresie wynagradzania poprzez zagwarantowanie, że stabilna płaca o określonej wysokości stanowi konkretny udział całego wynagrodzenia - dodaje prof. Zieleniecki.

Z regionu

Komentarze (10)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Philips80 (gość)

Barany i tyle premia powinna być tak jak było ale na papierze ile jest dokładnie procent. Po drugie ja mam być zależny od jakiś tam kilku osób żeby dostać urlop masakra. Najlepien to by zrobilj jakby podnjeśli min płacę do 5000zł a nie pierdołami się zajmują. Faktycznje za komuny nkebyło idealnie ale był jakiś porządek

Janek34 (gość)

Nie brzmi to najlepiej, ale na razie nie zapadły konkretne decyzje, więc nie ma co martwić na zapas. A o rynku pracy w naszym rejonie na tym blogu http://dolnoslaskie-praca.pl/ macie mnóstwo ciekawych informacji.

Do (gość)

I dobrze Wam tak!Wybraliście skur....synów to teraz macie a to dopiero początek.Ale barany tego nie zrozumią.Prad ,węgiel,ogrzewanie ,wodą i takie tam....zapłacicie za to 500+ ,zapłacicie wiele więcej.

jagokogo (gość)

Socjalizm wraca. Kopidoły i inne "korporacje" wymuszą 30 dni, w małych firmach zrobią od razu tylko 20.

Asdf (gość) (fagot)

Jacy to, niby, socjalisci, ktorzy gnebia zwklego pracownika??? To skrajna prawica: siedzi w kościele i robi dobrze pracodawcom (no niech niech ktos zaprzeczy - w swietle proponowanych zmian w Kodeksie Pracy).

fagot (gość)

Niestety socjaliści, a mówią o sobie "prawica". Jaka prawica? Czy na tym polega prawica, że wszystko się kontroluje i wszystkiego zabrania. Kupili wyborców za 500+ i obniżenie wieku emerytalnego, a teraz zbieramy żniwa.