Strój kąpielowy to obowiązkowa pozycja w letniej garderobie! Kostium kąpielowy pojawił się w połowie XIX wieku w Europie. Wygląd stroju głównie zależał od mody i możliwości technologicznych przemysłu włókienniczego, ale przede wszystkim od stosunku społeczeństwa do odsłaniania ciała.

Choć przez większość historii ludzie kąpali się nago, to potrzeba stworzenia specjalnego stroju kąpielowego pojawiła się już w połowie XIX wieku. To właśnie wtedy społeczeństwo zaczęło bardziej praktykować wypoczynek nad wodą.

Wypoczynek nad morzem wiązał się ze stopniową akceptacją wspólnego dzielenia plaży obu płci. Trzeba jednak było zachować dużą powściągliwość w odsłanianiu ciała.

Pierwsze stroje kąpielowe składały się z sukni z rękawami, pantalonów do kostek i obuwia na stopy. Z czasem długość się skracała, a warstwy robiły się szczuplejsze.

Dopiero w latach 20. XX wieku stroje zaczęły robić się kuse, czyli odsłaniać uda i ramiona.

W latach 30. wynaleziono lateks. To włókno miało ogromne zastosowanie w całym przemyśle odzieżowym, również w produkcji kostiumów kąpielowych - te stały się bardziej przyległe do ciała, podkreślały i modelowały kobiece kształty.

W latach 40. w modzie kąpielowej pojawił się trend podkreślania kobiecego biustu.

Lata powojenne to premiera bikini!

W latach 60. zaczęto stosować spandeks, czyli materiał dzięki któremu strój był lekki i cienki. W tych latach modna była zdrowa, opalona skóra i wysportowana sylwetka.

Z biegiem lat stroje stawały się coraz bardziej odważne...
W 1964 roku projektant Rudi Gernreich zaproponował strój monokini składający się tylko z czarnych majtek i szelek, które przechodziły pomiędzy nagimi piersiami.

W latach 70. pojawił się kostium topless - kostium składający się tylko z majtek.
Pod koniec lat 70. modne stały się kostiumy jednoczęściowe odsłaniające pośladki i biodra.

Lata 80. opanował trend retro i glamour.

W latach 90. pojawiło się tankini, czyli strój składający się z obcisłego topu i fig.

Z początku XXI wieku modne stały się stroje odsłaniające jeszcze więcej ciała niż klasyczne bikini czy stringi - chodzi o kostiumy odsłaniające tylko wzgórek łonowy "C-stringi".

Na początku XXI wieku zaprojektowano także burkini dla muzułmanek.


Wiadomości

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!