Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Most kolejowy w Zgorzelcu ukończony. 4 lutego oficjalne otwarcie!

TOK
Most kolejowy w Zgorzelcu
Most kolejowy w Zgorzelcu użyczone
Po 15 miesiącach prac inwestycyjnych na moście kolejowym na rzece Nysa Łużycka (Zgorzelec – Görlitz), PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. 4 lutego przywrócą symbolicznie ruch. Po rewitalizacji mostu pociągi pojadą szybciej, prędkość będzie wynosiła ponownie 80 km/h. Obok naprawy toru, przywrócono między innymi dawny wygląd fasady.

Most kolejowy w Zgorzelcu to niezwykły most

Most kolejowy w Zgorzelcu, który łączy polski i niemiecki brzeg Nysy Łużyckiej, został wybudowany w 1847 roku według projektu Gustava Kießlera. To jeden z czterech najdłuższych mostów kamiennych w Polsce i najdłuższy most kamienny w Niemczech. Ma 448 m długości i jest krótszy od mostu w Bolesławcu (519 m), od którego jednak jest wyższy (maksymalnie 35 m nad lustrem wody).

Architekturę mostu wzorowano na kamiennych mostach rzymskich, dlatego jego wygląd przypomina rzymskie akwedukty, charakteryzując się podobną lekkością, prostotą i elegancją formy. Do jego budowy wykorzystano granit wydobywany na miejscu i przywożony z oddalonego o 10 km kamieniołomu, zaś część cementu sprowadzono aż z Anglii i Tarnowskich Gór.

Most kolejowy w Zgorzelcu - znaczenie podczas wojny

W czasie II wojny światowej most długo stanowił ważną drogę ewakuacji taboru niemieckiego, dlatego długo zachował się w całości. Jego fragment, wycofujące się oddziały niemieckie wysadziły dopiero 7 maja 1945 r. Odbudowany w 1954 r. stanowi obecnie część międzynarodowego europejskiego korytarza transportowego E 30 Berlin – Drezno – Zgorzelec – Legnica – Wrocław – Katowice – Kraków – Przemyśl – Medyka – Lwów – Kijów. Ze względu na brak trakcji elektrycznej na całym odcinku między Węglińcem a Dreznem ruch pociągów odbywa się za pomocą lokomotyw spalinowych.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zgorzelec.naszemiasto.pl Nasze Miasto