Nowe Horyzonty: "Człowiek z żelaza" Nowe Horyzonty: "Człowiek z żelaza"

Nowe Horyzonty zapraszają (© Nowe Horyzonty/materiały prasowe)

Nowe Horyzonty to festiwal pełen znakomitych filmów. W niedzielę warto wybrać się na wiele filmów, a szczególnie na „Człowieka z żelaza”. Hity polecamy razem z Błażejem Grzechnikiem, rzecznikiem festiwalu.

Nowe Horyzonty w niedzielę (6 sierpnia) polecają projekcje od rana do nocy. – „Dusza i ciało” to węgierski film, który przez ekrany kin przeszedł niemal niezauważony, a wart jest dostrzeżenia. Zdobył Złotego Niedźwiedzia na Berlinale – poleca Błażej Grzechnik. „Dusza i ciało” (reżyseria Ildikó Enyedi) to love story w rzeźni. Tu pracują: zagubiony w rzeczywistości Endre i tajemnicza, wycofana Marika. Projekcje: w niedzielę (6 sierpnia) i w sobotę (12 sierpnia) o godz. 10.15.

Nowe Horyzonty: poparcie dla Sencowa


W „Kinie protestu” w niedzielę (6 sierpnia) o godz. 13 projekcja ważnego filmu „Proces. Federacja Rosyjska kontra Oleg Sencow”. Film wyreżyserował Askold Kurov. Minęły trzy lata, od kiedy ukraiński reżyser i działacz Euromajdanu Oleg Sencow zniknął podczas demonstracji w Symferopolu. Aresztowany i wywieziony do Rosji, w 2015 roku skazany został na 20 lat więzienia za terroryzm… – Zapraszamy na projekcję i performance, będzie można zamanifestować poparcie dla Sencowa – mówi Błażej Grzechnik. I poleca seans o godz. 19.15 w niedzielę (6 sierpnia). – „Félicité” Alaina Gomisa to piękna opowieść muzyczna, nagrodzona w Berlinie. Félicité śpiewa w barze w Kinszasie, a twórca pokazał miasto i jego mieszkańców. W sekcji „Filmy o sztuce” można obejrzeć już doceniany przez widzów festiwalu dokument „78/52” (reż. Alexandre O. Philippe). To dekonstrukcja prysznicowej sekwencji z „Psychozy” Alfreda Hitchcocka z 1960 roku, obowiązkowa dla fanów mistrza, warta poznania. Film można obejrzeć w niedzielę (6 sierpnia) o godz. 21.45. - Warto wybrać się na „Nocturamę” Bertranda Bonello, o hipsterach dokonujących zamachu i ukrywających się w centrum handlowym – mówi Błażej Grzechnik. Wyjątkowym i bardzo ważnym punktem w programie niedzielnym (6 sierpnia) będzie bezpłatna projekcja „Człowieka z żelaza” o godz. 22 w Rynku. Andrzej Wajda nakręcił też znakomity obraz w 1981 roku. Dziennikarz ma przygotować kompromitujący materiał o jednym z najbardziej aktywnych działaczy komitetu strajkowego – synu przodownika pracy, o którym opowiada „Człowiek z marmuru”. W filmie wystąpili m.in.: Jerzy Radziwiłłowicz i Krystyna Janda. Zrozumienie współczesnej historii Polski bez znajomości tego filmu jest wręcz niemożliwe.
Projekcje odbywają się we wrocławskim Kinie Nowe Horyzonty (ul. Kazimierza Wielkiego 19a-21) i w Rynku.

Wydarzenia Kulturalne | Wiadomości Kulturalne

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!