Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pomnik rotmistrza Pileckiego powstaje na Żoliborzu [ZDJĘCIA]

red
Pomnik rotmistrza Pileckiego powstaje na Żoliborzu [ZDJĘCIA]
Pomnik rotmistrza Pileckiego powstaje na Żoliborzu [ZDJĘCIA] materiały prasowe
Dobiega końca montaż pomnika poświęconego pamięci rotmistrza Witolda Pileckiego. Żołnierz Wojska Polskiego i Armii Krajowej, a także dobrowolny więzień obozu w Auschwitz zostanie upamiętniony na Żoliborzu w alei Wojska Polskiego.

Witold Pilecki to bohater II wojny światowej, żołnierz Wojska Polskiego i Armii Krajowej, więzień Auschwitz, autor pierwszych raportów dotyczących Holokaustu, a także honorowy obywatel Warszawy (tytuł ten przyznano mu w 2009 roku). - W stolicy zostanie upamiętniony człowiek, którego postawa i bohaterstwo budzi olbrzymi szacunek i wręcz niedowierzanie co do bezmiaru jego poświęcenia. – mówi Hanna Gronkiewicz-Waltz, prezydent Warszawy. - Do tej pory jego grób nie został odnaleziony, ale przy tym pomniku będziemy go wspominać i oddawać mu cześć.

Pomnik powstał z inicjatywy Stowarzyszenia Młodzi dla Polski. Uchwała Rady Miasta popierająca ten wniosek została podjęta w 2014 roku. We wrześniu 2014 ratusz ogłosił konkurs na koncepcję pomnika. Wpłynęły 42 propozycje, a zwyciężyła rzeźba autorstwa Jacka Kicińskiego i Rafała Stachowicza. Monument został zrealizowany z budżetu miasta, jego koszt to blisko 1,4 mln zł.

Zobacz też: Zniszczona Warszawa z 1944 roku w kolorze. Spektakularne zdjęcia zrobione przez Niemców

Rzeźba powstaje na Żoliborzu, po północnej stronie pasa dzielącego jezdnie al. Wojska Polskiego (u zbiegu z ul. Bitwy pod Rokitną). Wybór lokalizacji nie był przypadkowy - to miejsce, w którym w 1940 roku rotmistrz Pilecki dołączył do łapanki, aby znaleźć się wśród tych, którzy mieli zostać przewiezieni do obozu koncentracyjnego.

Pomnik został zrobiony z granitowego sześcianu, na jego całej wysokości widać charakterystyczne pęknięcie. W tym pęknięciu w bryle została umieszczona postać rotmistrza wykonana z brązu. Na bokach kamiennej bryły powtarza się wielokrotny cień jego sylwetki oraz opisane jest dzieło życia rotmistrza i śmierć w wyniku mordu sądowego w 1948 r.


emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto