18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rusza Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań

Violetta Pietrzak
Maciej Dudzik
8 kwietnia do naszych drzwi może zapukać rachmistrz. Musimy odpowiedzieć na jego pytania.

Zaledwie tydzień pozostał do Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań. Już od 1 kwietnia będzie można spisać się samemu przez inter-net.
Od 8 kwietnia natomiast możemy wyglądać rachmistrzów, którzy zapukają do naszych drzwi. Jak ich rozpoznać, o co będą pytać i czy musimy odpowiadać na wszystkie pytania?

- Powinniśmy przede wszystkim sprawdzić legitymację rachmistrza i porównać ją z dowodem osobistym - doradza Elżbieta Bardach, jedna z trzech liderek spisowych w Jeleniej Górze. Legitymacja musi posiadać pieczęć Głównego Urzędu Statystycznego. Jeśli jej nie ma, powinna się nam zapalić czerwona lampka, że legitymacja może być podrobiona.

Ankieterzy będą zbierali dane do 30 czerwca. Na całym Dolnym Śląsku przy spisie będzie pracowało 1400 osób. W większych miastach zatrudniono po kilkudziesięciu ankieterów. W Jeleniej Górze jest ich 48, w Legnicy 54, a w Wałbrzychu 55. Ale mniejsze gminy potrzebują ich zaledwie kilku. Dla przykładu w Szklarskiej Porębie rachmistrzów jest tylko pięciu.

Trudno określić, ile domów odwiedzi jedna osoba. Statystycznie patrząc, każdy jeleniogórski rachmistrz będzie musiał pójść do ponad 150 budynków, a w większości z nich mieszka kilka rodzin.

Za wypełnienie jednej ankiety rachmistrz zarobi około 30 złotych. Jeśli dobrze się postara, w ciągu trzech miesięcy pracy będzie mógł zarobić nawet ponad 5 tysięcy złotych.

Rachmistrz będzie miał do przeprowadzenia dwa rodzaje ankiet. Pierwsza z nich, tak zwana pełna, obejmie każdego. Tam zawarte będą podstawowe dane, jak wiek, wykształcenie czy źródło utrzymania.

20 procent ludności zostanie jednak wylosowane do ankiet reprezentacyjnych. A te będą dłuższe. Kto to będzie, nie wiadomo, bo losowanie jeszcze się nie odbyło.
- Tam znajdziemy pytania osobiste, a nawet krępujące - tłumaczy Elżbieta Bardach. Nie na wszystkie jednak musimy odpowiadać. Dla siebie możemy zachować takie informacje, jak na przykład to, czy żyjemy "na kocią łapę" lub czy planujemy jeszcze dziecko.

Nie musimy też martwić się tym, że rachmistrz nie zastanie nas w domu. Jeśli nie będzie nas rano, przyjdzie wieczorem albo za kilka dni. Jeśli mimo to nie uda mu się zastać nikogo, wtedy zadzwoni do nas ankieter i telefonicznie przeprowadzi wywiad.

Nie warto jednak unikać spisu, bo za miganie się grozi grzywna. Na szczęście takich osób jest niewiele. - Nie przypominam sobie takich sytuacji - mówi Agnieszka Ilczuk z Urzędu Statystycznego we Wrocławiu.

Urzędnicy zachęcają do spisania się przez internet. Ankiety będą dostępne na stronie www.stat.gov.pl już od 1 kwietnia. Ich wypełnienie nie powinno nikomu sprawić trudności.

Gdyby jednak ktoś miał wątpliwości związane z Narodowym Spisem Powszechnym, może dzwonić na bezpłatną infolinię (800-800-800), która również zacznie działać 1 kwietnia.
Współpr. M. Kozioł

O to m.in. zapytają nas rachmistrzowie spisowi podczas tegorocznego spisu:
Proszę podać datę zawarcia związku małżeńskiego lub powstania związku partnerskiego, w którym Pan(i) aktualnie pozostaje
Ile czasu zajmuje Panu(i) dojazd do pracy?
Jakie jest Pana(i) główne źródło utrzymania?
Ile żywych dzieci Pani urodziła?
Do jakiego wyznania religijnego (Kościoła lub związku wyznaniowego) Pan(i)
należy?

Nasze miasta w liczbach - według spisu z 2002 roku

JELENIA GÓRA
Liczba wszystkich mieszkańców: 89 339
mężczyźni: 41 914 osób
kobiety: 47 425 osób
osoby z wykształceniem wyższym: 10 115 osób
osoby bez wykształcenia: 1534 osoby
osoby rozwiedzione: 6145 osób
panna/kawaler: 22 009 osób
małżeństwa z dziećmi: 18 187
puste mieszkania: 893

LEGNICA
Liczba wszystkich mieszkańców: 107 100
mężczyźni: 50 843 osoby
kobiety: 56 257 osób
osoby z wykształceniem wyższym: 9811 osób
osoby bez wykształcenia: 2412 osób
osoby rozwiedzione: 6423 osoby
panna/kawaler: 24 980 osób
małżeństwa z dziećmi: 17 266
puste mieszkania: 1106

WAŁBRZYCH
Liczba wszystkich mieszkańców: 130 268
mężczyźni: 61 526 osób
kobiety: 68 742 osoby
osoby z wykształceniem wyższym: 9443 osób
osoby bez wykształcenia: 3518 osób
osoby rozwiedzione: 7899 osób
panna/kawaler: 29 833 osoby
małżeństwa z dziećmi: 20 507
puste mieszkania: 1007

od 16 lat
Wideo

Widowiskowy egzamin dla policyjnych wierzchowców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na legnica.naszemiasto.pl Nasze Miasto