Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W szponach przemocy seksualnej

Małgorzata Zagrodzka
pixabay
Czasami w zaciszu domu, czasami w szkole, w klubie, barze czy na ulicy. Przemoc seksualna jest obecna wszędzie. Na pozór może być niewidoczna i skryta, ale ofiary jej przeżywają ogromne poczucie wstydu i cierpienia.

To szerokie pojęcie zawiera różne formy. Przemoc seksualna to nie tylko gwałty i zmuszanie do czynności seksualnych. To także nakłanianie słowne, wyśmiewanie z fizyczności, dotyki, stręczycielstwo, wykorzystywanie osób niepełnosprawnych intelektualnie czy dzieci.
Nie sposób dokładnie sprecyzować tego pojęcia, ze względu na bardzo szeroki obszar jego oddziaływań.
Młodzi ludzie, często nieświadomi, padają ofiarą takiej przemocy bądź są jej sprawcami. Tu rolą rodziców, pedagogów, nauczycieli czy środowiska rówieśniczego jest dostrzeżenie problemu i szybka interwencja.
- Mam 24 lata, przez całe gimnazjum byłam adorowana przez kolegę mojej siostry ze szkoły średniej. Na początku podobały mi się jego amory i nie wiedziałam, że doprowadzą go do obsesji, a mnie do rozpaczy… Był jak duch, pojawiał się wszędzie, w szkole, pod domem. Umówiłam się z nim kilka razy, za każdym razem próbował mnie dotykać i całować. Ja nie byłam na o gotowa. Na wakacjach po raz pierwszy pojechałam ze znajomymi na Woodstock i on też tam był. Namówił mnie do zapalenia marihuany i wykorzystał moją nieświadomość. W namiocie dotykał mnie, a potem zgwałcił. Byłam dziewicą! – Opowiada pani Ewelina ze Zgorzelca.
Sprawcy przemocy seksualnej, czasami nieświadomi swoich raniących słów, doprowadzają ofiarę do załamań emocjonalnych. Nawet nie mając na celu nakłaniania do czynności seksualnych, wypowiadanie słów, naruszanie prywatnej sfery może doprowadzić do nieszczęścia.
- Przemoc seksualna jest rodzajem przemocy najbardziej upadlającym ofiarę. Pociąga za sobą straszne skutki. Zaczynają się od zaniżenia samooceny, zaburzeń zachowań po depresję oraz strach przed wszystkim związanym ze sferą seksualną. Ofiary gwałtu czy lżejszej formy przemocy seksualnej często zamykają się w sobie i wstydzą się lub boją przyznać, że są ofiarami takiej przemocy. Może to doprowadzić nawet do samobójstwa. Ofiary, które doznały przemocy seksualnej w młodym wieku mogą do końca życia odczuwać dyskomfort oraz strach przed budowaniem relacji uczuciowych oraz seksualnych z innymi – Informuje Patrycja Kmieć, pedagog specjalny.
To, że młodzież, zwłaszcza gimnazjalna, szuka nowych wrażeń nie budzi wątpliwości. Sytuacja diametralnie zmienia się, kiedy poznajemy nowe formy zabaw seksualnych wśród młodzieży. Słowa typu słoneczko, ciasteczko, lokomotywa nie kojarzą się już z zabawkami, ale zabawami erotycznymi gimnazjalistów. Te szokujące formy seksu grupowego, powoli stają się normą wśród młodzieńczych gustów zabawowych. Świadczy to o coraz większej tolerancji i zmniejszającym się progu moralności.
Wpływ i nacisk grupy na uczestnictwo w „zabawie” może być tak ogromny, że pomimo niechęci, i tak osoby namawiane zgadzają się. Uczestnictwo w tych oburzających zabawach ma rzutujący, negatywny wpływ na rozwój sfery psychicznej i seksualnej jednostki.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zgorzelec.naszemiasto.pl Nasze Miasto