Wigancice Żytawskie chociaż oficjalnie nie istnieją od 1999 roku wciąż są żywe w pamięci i sercach dawnych mieszkańców tej wsi. W tym roku ponownie spotkają się w Zagrodzie Kołodzieja w Zgorzelcu, jedynym, ocalałym domu z tej miejscowości.

Mieszkańcy od dziewięciu lat spotykają się na „Zjeździe Mieszkańców wsi Wigancice Żytawskie”. W tym roku spotkanie odbędzie się 12 maja, a początek zaplanowano na godz. 15:00. Tradycyjnie zjazd odbędzie się w Zagrodzie Kołodzieja, jedynym domu ocalałym z tej miejscowości, który został przeniesiony do Zgorzelca i odrestaurowany.

- W programie spotkania przewidujemy wystawę historyczną, która rokrocznie jest wzbogacana przez uczestników zjazdu o stare fotografie i pamiątki, każdego roku spośród mieszkańców wybierany jest sołtys. To wydarzenie jest przede wszystkim okazją do retrospekcji i potrzebę utrwalenia więzi z mieszkańcami regionu - informuje Urszula Łozdowska z Komitetu Organizacyjnego Zjazdu Mieszkańców Wsi Wigancice Żytawskie.

W tym roku gościem specjalnym i prowadzącym jednocześnie imprezę będzie Prezes Stowarzyszenia ”DOM KOŁODZIEJA” i jednocześnie Burmistrz Miasta i Gminy Gryfów Ślaski, Olgierd Poniźnik.
- Organizacja każdego zjazdu to wysiłek wielu osób, które społecznie angażują się w przygotowanie tej imprezy, która jednocześnie wymaga sporych nakładów sił i środków pieniężnych - dodaje Urszula Łozdowska.

Wieś Wigancice Żytawskie dwukrotnie była świadkiem wysiedlenia ludności. Niemcy i Łużyczanie po raz pierwszy zmuszeni zostali do jej opuszczenia 1945 roku. Później na przełomie lat 70/90 polscy mieszkańcy wsi zostali wysiedleni na skutek działalności Kopalni Węgla Brunatnego „Turów”.

Mieszkańcy Wigancic Żytawski zawsze byli ze sobą zżyci i okazywali sobie wzajemnie wielkie serce. Sukces zjazdu polega, w dużej mierze właśnie, na zachowaniu wspólnych relacji i integracji byłych mieszkańców, chociaż sama miejscowość nie istnieje prawie od 20 lat.

Na tegorocznym zjeździe motywem przewodnim będą również zabawki z dzieciństwa mieszkańców. Do czego będą potrzebne? Tego organizatorzy na razie nie zdradzają. - Jeżeli jesteście w posiadaniu swojej najstarszej maskotki, oczywiście z Wigancic, prosimy o przyniesienie ze sobą na zjazd. W jakim celu? Dowiecie się na miejscu! - informuje Krystyna Proch, jedna z organizatorek spotkania.

Jeśli ktoś z Was kiedyś mieszkał w Wigancicach Żytawskich lub okolicach sołectwa, nie może Was na spotkaniu zabraknąć.
Bilety na spotkanie w cenie 70 zł można kupić:
Zagroda Kołodzieja, Aleje Lipowe 1, Zgorzelec tel. 75 775 7770
Sklep rybny (targowisko) w Bogatyni, tel. 502901168
Uwaga! Ilość miejsc jest ograniczona.

Z regionu

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!