Patrole ZOMO na ulicach miasta legitymują przechodniów

Dziś mija 30 rocznica wprowadzenia stanu wojennego. Dziś także Muzeum Łużyckie wraz grupą rekonstrukcji historycznej chcą przypomnieć mieszkańcom Zgorzelca tamte dni specjalną inscenizacją przygotowaną na skrzyżowaniu ul. Traugutta i Armii Krajowej. Możecie tam spotkać ówczesnych milicjantów i żołnierzy, którzy ustawili w tym miejsce posterunek kontrolny. Będą na nim legitymować obywatelki i obywateli… W ramach pouczenia rozdane zostaną ulotki informujące o tym, czym był stan wojenny, a przez megafon odczytywane będzie obwieszczenie o wprowadzeniu stanu wojennego. Całość w scenerii z tamtych lat – wśród koksowników, drewnianych kozłów i szlabanu ze znakiem STOP.

13 grudnia 1981 roku to jedna z najważniejszych dat w najnowszej historii Polski. Na mocy decyzji Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego, na terenie całego kraju wprowadzono Stan Wojenny, zawieszając praktycznie wszystkie prawa obywatelskie, a na ulicach pojawiło się 70 tysięcy żołnierzy wspieranych przez inne służby.

Wiadomości

Komentarze (1)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!