Zgorzelec: Fala uchodźców niepokoi mieszkańców. Fala uchodźców zamieszkałych na terenie Görlitz bardzo niepokoi mieszkańców Polskiej strony Nysy. Słuchy dochodzą, że widywani są na terenach Zgorzelca.

Służby ochrony nie potwierdzają tej informacji i zapewniają o bezpieczeństwie mieszkańców Zgorzelca i okolic.
- Nic nie wskazuje na to, aby mieszkańcy mogliby poczuć się w niebezpieczeństwie. Nie otrzymujemy informacji o przekraczaniu przez emigrantów granicy Polski. Przez ostatni kwartał miała miejsce tylko jedna taka sytuacja. Zatrzymaliśmy jedną osobę znajdującą się w parku miejskim. Prężnie współpracujemy ze Strażą Graniczną. Z naszej strony zapewniamy, że nie ma takiego niebezpieczeństwa – informuje Wojciech Czupajło, komendant Straży Miejskiej w Zgorzelcu.

Co w takim razie powoduje, że coraz więcej osób oświadcza, że widzieli azylantów w naszym mieście? Czy jest to kwestia powtarzanych plotek?

- Boje się uchodźców, zwłaszcza mężczyzn. Nie chce ich tu i boje się, że niedługo sytuacja wymknie się spod kontroli. Myślę o tych wszystkich gwałtach, terroryzmach, morderstwach. Niedługo będzie tak, że moje dzieci będę trzymała w domu z obawy o ich życie. Nie chce złorzeczyć, ale przebywanie ich tak blisko, niczego dobrego nie
wróży – żali się pani Anna ze Zgorzelca.

Jak wiadomo, emigranci mają zakaz przekraczania Polskiej granicy. Policja, Straż Graniczna czy Straż Miejska zarówno polska jak i niemiecka, dba o to abyśmy czuli się bezpiecznie. Pomimo to strach napędzany jest wśród naszych rodaków. Jak na obecność uchodźców reagują mieszkańcy Görlitz?

- Nie mogę złego słowa o nich powiedzieć. Widzę ich codziennie, mimo że przebywają tu liczną grupą to nie rzucają się tak w oczy jak przypuszczałam wcześniej. Wydają się być w porządku, ale jak jest to zobaczymy z czasem. Wielu moich rówieśników ich nie akceptuje, ja wychodzę z założenia, że też podczas wojny chciałabym schronić się w bezpiecznym miejscu. Fakt, że ostatnie akty terrorystyczne we Francji wzbudziły mój strach, ale staram się nie dać zwariować, i tak nie mam na to wpływu – opowiada Sophie, 18-letnia mieszkanka Görlitz.

Obserwując media można dojść do wniosku, że zdecydowana większość Niemców nie popiera decyzji rządowych i nie akceptuje obecności azylantów na terenie ich państwa.
- Ostatnio miałem telefon od urzędu miasta, z pytaniem czy nie zechciałbym wynająć kilka pokoi dla emigrantów. Szok! Nigdy, przenigdy nie przyłożę palca do tego, aby się tu zadomowili. Ta chora polityka sprawiła, że już na terenie naszego państwa aktywnie działa kilka, a może nawet kilkadziesiąt grup terrorystycznych. A nam pozostaje tylko czekać na tragedię. Jestem przeciw całym sercem – opowiada Klaus, mieszkaniec Zittau.
Niemcy na co dzień muszą uczyć się nowej rzeczywistości. Takiej, w której obok ich domów, tworzą się osady obcej narodowości, niestety o poszlakowanej opinii. Polskie społeczeństwo przygraniczne, obawia się o skuteczność kontroli granicznej.

Komentarze (38)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Patriotą Pomorze (gość)

Sophi jestes młoda, młodsza od mojego dziecka i martwię się i Ciebie i Twoich rówieśników, nieświadomych rówieśników. Mam nadzieję, ze nigdy nie "zobaczysz jakk bedzie". Mieszkam daleko od granicy, ale jeżeli będzie Narodowy zryw to przyjadę do Zgorzelca wesprzeć Braci Patriotów. Ojczyzna ponad wszystko.

Leonard - gość z daleka (gość) (kolejnyglupiportal)

Bo strona "nasze miasto", należy do Niemców. Według Wikipedii:" Polska Press (medialnie: Polska Press Grupa, dawniej: Grupa Wydawnicza Polskapresse) – polska grupa wydawnicza wchodząca w skład niemieckiego koncernu Verlagsgruppe Passau. " Oni po to kupili polskie gazety lokalne, aby prowadzić to swoją propagandę.

gość zza Wisły (gość) (gość)

Głupku. Zanim napiszesz jakieś brednie, naucz się poprawnej pisowni. Albo włącz korektora tekstu. No chyba, że jesteś jakimś zidiociałym Niemcem, który lubi kiedy dyma go jakiś "emigrant".

gość zza Wisły (gość) (gość)

Głupku. Zanim napiszesz jakieś brednie, naucz się poprawnej pisowni. Albo włącz korektora tekstu. No chyba, że jesteś jakimś zidiociałym Niemcem, który lubi kiedy dyma go jakiś "emigrant".

SZOK (gość)

NIESTETY ZGORZELECKIE WLADZA KLAMIE4...GRANICA NIE JEST STRZEZONA...NA MOSCIE NI9E MA ZADNEJ STRAZY GRANICZNEJ ani POLICJI...MOZNA PRZECHODZIC PRZEZ MOST BEZ ZADNEJ KONTROLI NIE MA NIKOGO..NAWET po Niemieckiej stronie NIE MA NAWET policji...nie sa w ogole widoczni ..to celowe dzialanie aby ich uchodzcy wedrowali do POLSKI.
NALEZY NATYCHMIAST OBSTAWIC NASZA GRANICE..ABY CI GWALCICIELE IMRDERCY NIE PRZEDOSTAWALI SIE DO POLSKI.

SZOK (gość)

NIESTETY ZGORZELECKIE WLADZA KLAMIE4...GRANICA NIE JEST STRZEZONA...NA MOSCIE NI9E MA ZADNEJ STRAZY GRANICZNEJ ani POLICJI...MOZNA PRZECHODZIC PRZEZ MOST BEZ ZADNEJ KONTROLI NIE MA NIKOGO..NAWET po Niemieckiej stronie NIE MA NAWET policji...nie sa w ogole widoczni ..to celowe dzialanie aby ich uchodzcy wedrowali do POLSKI.
NALEZY NATYCHMIAST OBSTAWIC NASZA GRANICE..ABY CI GWALCICIELE IMRDERCY NIE PRZEDOSTAWALI SIE DO POLSKI.

chrońmy granice Polski!!! (gość)

Gonić tych muzułmanów!!! Róbcie patrole obywatelskie i nie wpuszczajcie ich do Polski!!! Szengen jest dla obywateli Europy, osoby z poza Europy muszą mieć wizy Szengen, muzułmanie nie mają prawa przekraczać polskiej granicy bo nie mają prawa pobytu w Polsce!!! Jak się zadomowią to już ich się nie pozbędziecie i będą tak samo rabować, mordować i gwałcić jak w Niemczech!!!

Hatroha (gość)

"wydają się być w porządku, ale jak jest to zobaczymy z czasem"-nie ma już czasu na takie pierdoły, już od dawna wiadomo że multikulti nie zdała egzaminu a integracja z islamem nie jest mozliwa.

Marian Kowalski (gość)

Wielce szanowni mieszkańcy Europa miasto. Nie przeszkadzało Wam jak hordy waszych gangsterów grasowało w okolicy . Morderstwa i strzelaniny to była codzienność. Wide masakra.w Krzewu. Zamachy bombowe i niedawno spalenie żywcem . Skąd teraz w Was ten niepokój . Wasi włodarze podlewają oliwki do tego strachu. ,,Mieszkam w Goerlitz co oni tu robią nie chcę ich......" Ledwie zamieszkał, a już jest bardziej niemiecki niźli rodowici mieszkańcy. Nie wpisujcie się w prowincjonalizm i małomiasteczkowość . Jesteście Europa miasto a to do czegoś zobowiązuje.

Waldek ze zgorzelca (gość)

Oczym wy piszecie jestem mieszkańcem zgorzelca i widzę doskonale że emograńci z görliz
Przechodzą przez granicę na zakupy i pewnie e innym celu też.
Niestety nie są to sporadyczne wizyty wręcz twierdzę że regularnie przekraczają granicę!