Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zgorzelec: Stanie obelisk upamiętniający Greków

HAK
Nikos Rusketos
Zgorzelec: Stanie obelisk upamiętniający Greków. Grecy są nieodzowną częścią historii Zgorzelca i Görlitz. Przybyli na te tereny w związku z burzliwą historią świata i ich kraju. Do dziś pozostali w dwóch miastach ich potomkowie. Jednym z nich jest Nikos Rusketos. Obecnie radny Rady Miasta Zgorzelec oraz ceniony muzyk i lider grupy Orfeusz. Od lat dba by pamięć o Grekach była wciąż żywa.

_- W tym roku przypada setna rocznica przybycia IV Korpusu Armijnego, jednego ze związków operacyjno-taktycznych Greckich Sił Zbrojnych. To wydarzenie chcielibyśmy upamiętnić, odsłaniając obelisk na ich cześć – _mówi Nikos Rusketos.

W trakcie I Wojny Światowej po próbach kontaktu z dowództwem w Atenach dowodzący IV korpusem generał Chatzopoulos zdecydował się na przewiezienie kompletnego, wraz z uzbrojeniem korpusu, do Niemiec. Co ciekawe żołnierze nie zostali potraktowani jako jeńcy wojenni, a „goście Rzeszy Niemieckiej”. Dziesięcioma pociągami przetransportowano ok. 6500 żołnierzy wraz z 93 żonami oficerów i pięciorgiem dzieci do Görlitz w Niemczech (dziś Zgorzelec).
- Gości zakwaterowano na 27 ha pomiędzy dzisiejszymi ulicami Kościuszki, Broniewskiego, Traugutta i Poniatowskiego. Mieszkańcy miasta przyjęli Greków z dużą otwartością – opowiada Rusketos.
To właśnie w tym miejscu, w Parku Paderewskie, pomiędzy ulicami gdzie kiedyś mieścił się grecki obóz, stanąć ma obelisk.
_- Projekt już mamy. Brakuje tylko funduszy na jego wykonanie. Odsłonięcie ma nastąpić w lipcu, podczas 19. Międzynarodowego Festiwalu Piosenki Greckiej. Z tego względu zachęcamy wszystkich mieszkańców, którym historia Greków leży na sercu o przekazanie 1 proc. podatku na rzecz Stowarzyszenia Greków Odysseas we Wrocławiu – _dodaje muzyk. Wypełniając roczne zeznanie podatkowe należy dodać dopisek „Obelisk grecki w Zgorzelcu” oraz podać nr KRS 0000279678.

Ciekawostką jest, że to właśnie w Zgorzelcu po raz pierwszy nagrano tradycyjny grecki instrument buzuki. Jednym z celów Królewsko-Pruskiej Komisji Fonograficznej pod kierownictwem Wilhelma Doegena było uwiecznienie na płytach dźwięków, śpiewów i dialektów z różnych krajów. By nie transportować delikatnego i cennego sprzętu po całym świecie postanowiono do tego celu wykorzystać obozy jenieckie, w których znajdowali się żołnierze praktycznie ze wszystkich kontynentów. By uwiecznić język grecki Komisja Fonograficzna przybyła do Görlitz. Między 12 a 17 czerwca 1917 roku nagrano 70 płyt szelakowych i 70 walców woskowych z Grecką muzyką i sztuką oratorską w tym właśnie buzuki.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Filip Chajzer o MBTM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zgorzelec.naszemiasto.pl Nasze Miasto