Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Podwyżki śmieciowe są nieuniknione. W Zgorzelcu jednak będą one najwyższe.

To była burzliwa dyskusja. Szczególnie, że każdy radny zdawał sobie sprawę z tego, że tak duża podwyżka to dla mieszkańców Zgorzelca kolejny finansowy cios. Nie ma jednak wyjścia. Podczas sesji przyjęte zostały zaproponowane przez burmistrza stawki podatku śmieciowego. Osoby, które nie zdecydują się na segregację śmieci będą musiały od 1 lipca 2013 roku ponosił koszt 22,90 gr od osoby za miesiąc. Ci mieszkańcy Zgorzelca, którzy zdecydują się na segregację plastiku, papieru i szkła zapłacą o 25 proc. mniej od osoby miesięcznie, czyli dokładnie 17,18 gr.
- Jest to bardzo ważna dla miasta kwestia, a jednocześnie kontrowersyjna sprawa- mówi Radosław Baranowski, z-ca burmistrza Zgorzelca. - Pragnę jednak zaznaczyć, że wyliczenie takich stawek nie ma charakteru przypadkowego. Mimo to, takie stawki oznaczają dla zgorzelczan podwyżkę o 75 proc. dla osób, które zdecydują się za selektywną segregację odpadów oraz o 100 proc. dla tych, którzy się nie zdecydują.
Zmiana wysokości opłat za gospodarowanie odpadami wynika ze zmiany zakresu obowiązków gmin i mieszkańców dotyczących postępowania z odpadami.
- Jest to efekt zmiany ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, w której Rząd i Sejm RP ustalił nowy zakres obowiązków - mówi Michał Turkiewicz, Prezes Zakładu Gospodarki i Usług Komunalnych w Lubaniu. - Ustawa została zmieniona ponieważ konieczne było wdrożenie przepisów dyrektyw unijnych dotyczących oczyszczania ścieków komunalnych oraz składowania odpadów, do wypełnienia których Polska zobowiązała się 11 lat temu podpisując zobowiązania akcesyjne. Jeśli teraz nie zostaną wykonane, Unia Europejska nałoży wysokie sankcje w postaci kar finansowych.
Dla porównania stawki w pobliskim Lubaniu są o kilka złotych niższe, bo dla osoby segregującej śmieci podatek miesięczny wynosić będzie 15 zł, a dla niesegregujących 19 zł. Jak tłumaczy Radosław Baranowski, wyliczenie właściwych stawek wiąże się z wieloma, zmiennymi czynnikami w różnych miastach, jak np. liczba mieszkańców, ilość produkowanych rocznie śmieci, średnia ilość osób w gospodarstwie domowym. Do tego dochodzi jeszcze konieczność zakupu samochodów (ok. 300-700 tys. zł) czy kontenerów.
- Ustawa nie zezwala nam, jako miastu na dofinansowywanie gospodarki odpadami, ale również nie zezwala na zarabianie na podatkach - mówi burmistrz Rafał Gronicz. - Jeśli z końcem roku okaże się, że mieszkańcy mają nadpłatę jest szansa, że w kolejnym roku stawki zostaną ustalone na niższym poziomie, a nadprogramowe pieniądze zostaną wypłacone lub wpłacone na poczet zobowiązań w roku następnym. Kalkulacja przedstawiona w przystępny sposób radnym i mieszkańcom podczas sesji Rady Miasta Zgorzelec, na pewno wielu oświeciła w temacie gospodarki odpadami. Od 1 stycznia 2013 roku musi rozpocząć się kampania edukacyjna dla zgorzelczan. Miejmy nadzieję, że będzie prowadzona zrozumiale dla każdego mieszkańca, bo to oni powinni najlepiej rozumieć za co płacą ponad 17 czy 20 zł.
Czy uważasz, że podatek śmieciowy na terenie Zgorzelca powinien być niższy? Podziel się z nami opinią na zgorzelec.naszemiasto.pl.

Komentarze (2)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Ciekawy (gość)

Ciekawe zjawisko - mamy wszyscy płacić za śmieci i to jeszcze więcej niż obecnie. Dotychczas nie jest to obowiązkiem i opłaty są niższe. Chyba jak wszyscy czyli więcej ludzi to koszta powinny być niższe - chyba, że dla gmin ma to być dodatkowe źródło dochodu?