Wybierz region

Wybierz miasto

  1000 lat pokoju budziszyńskiego / wykład prof. Stanisława Rosika

  Muzeum Łużyckie w Zgorzelcu
  Zgorzelec, ul. Daszyńskiego I./15, +48 75 648 24 24

  18:00 - 19:30 Czwartek, 15 lutego

  • Wstęp wolny

  W tym roku oprócz setnej rocznicy odzyskania niepodległości, przypada tysiąclecie pokoju budziszyńskiego. Z tej okazji zapraszamy na spotkanie z prof. Stanisławem Rosikiem, który wygłosi wykład pt:
  Kto i jak zwyciężył trzecią wojnę między Bolesławem Chrobrym
  a Henrykiem II ?
  Obrona Niemczy w 1017 r. przez załogę Bolesława Chrobrego przed wojskami Henryka II oraz kończący wojny między tymi władcami pokój budziszyński z 1018 r. należą do najważniejszych epizodów z początków polsko-niemieckiej historii. Na gorąco opisał je Thietmar z Merseburga, a jego opowieść to niezwykle interesujący głos w debacie ówczesnych elit cesarstwa nad oceną tych wydarzeń. Wykład stanowi „wędrówkę” w świecie przedstawionym przez znakomitego kronikarza, by poznać nie tylko fakty z przeszłości, ale też wywołane przez nie opinie i emocje.
  Prof. dr hab. Stanisław Rosik - pracownik naukowy Zakładu Historii Polski i Powszechnej do XV w. Uniwersytetu Wrocławskiego. Historyk specjalizujący się we wczesnym średniowieczu, historiografii, chrystianizacji, religii Słowian. Autor licznych publikacji naukowych, nauczyciel akademicki.
  Miejsce: Dom Jakuba Bohme, ul. Daszyńskiego 12
  Data: 15.02. 2018
  Godzina: 18:00
  Wstęp wolny

  Imprezy i Wydarzenia pochodzą z bazy danych Coigdzie.pl Sp. z o.o.

  Zgłoś wydarzenie do moderacji

  Ilość znaków do wykorzystania: 140

  Komentarze (0)

  Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

  Zaloguj się / Zarejestruj się!

  Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!

  Matematyka: Uczeń podstawówki sobie poradzi z tymi zadaniami. A Ty?

  Korzystamy z cookies i local storage.

  Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.