Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Przyjazna atmosfera i tolerancja, to podstawy w tej placówce. SP nr 5 wygrała Plebiscyt Edukacyjny Gazety Wrocławskiej

Alina Gierak
Alina Gierak
W jeleniogórskiej "Piątce" wszyscy się znają, szanują i lubią. To zaleta małej szkoły.
W jeleniogórskiej "Piątce" wszyscy się znają, szanują i lubią. To zaleta małej szkoły. FB SP nr 5 Jelenia Góra
W jeleniogórskiej „Piątce” dzieci uczą się nie tylko polskiego i matematyki. Uczą się także tolerancji, wrażliwości na potrzeby innych i wspierania słabszych. Szkoła Podstawowa nr 5 w Plebiscycie Edukacyjnym Gazety Wrocławskiej zdobyła pierwsze miejsce w Jeleniej Górze. Pokonała duże licea, technika i podstawówki.

Spis treści

SP nr 5 zwycięzcą Plebiscytu Edukacyjnego "Gazety Wrocławskiej"

SP nr 5 w Jeleniej Górze wygrała w kategorii Szkoły w Jeleniej Górze w Plebiscycie Edukacyjnym Gazety Wrocławskiej.

Głosujący docenili niewielką placówkę za kameralność, bezpieczeństwo dzieci, profesjonalną kadrę nauczycielską, dobrze wyposażone klasy, przyjazną atmosferę oraz wspaniałe warunki, jakie stwarza dla wszystkich uczniów również tych ze specjalnymi potrzebami.

To dzieci autystyczne, z lekką niepełnosprawnością intelektualną lub z zespołem Aspergera. Potrzebują więcej uwagi i zrozumienia ich potrzeb. To dostają w naszej szkole – mówi Katarzyna Krasowska, dyrektorka SP nr 5 w Jeleniej Górze.

Przerwy z widokiem na Karkonosze

Szkoła mieści się przy ulicy Lotniczej w Jeleniej Górze , w spokojnej okolicy z daleka od ulicznego zgiełku. To położenie jest jej atutem. Podczas przerw, spędzanych na boisku lub placu zabaw, uczniowie mogą podziwiać panoramę Karkonoszy.

Staramy się, by jak najwięcej czasu uczniowie spędzali na świeżym powietrzu. Przychodzi to naturalnie, bowiem nauka odbywa się w trzech budynkach – wyjaśnia nauczycielka Agata Kubiak.

Na przylegającym do szkoły terenie zielonym, organizujemy ogniska i imprezy sportowo-rekreacyjne, realizujemy projekty – dodaje nauczyciel Kamil Kuchciak.

SP nr 5 Jelenia Góra kadra
Kamil Kuchciak, dyrektor SP nr 5 Katarzyna Krasowska i Agata Kubiak - grono pedagogiczne "Piątki" jest gotowe do działaniaAlina Gierak/PolskaPress

Specjalna opieka dla dzieci z niepełnosprawnościami

W „Piątce”uczy się 171 dzieci. Trzydzieścioro dwoje z nich wymaga specjalnego podejścia. Uczniowie z orzeczeniem autyzmu, z zespołem Aspergera lub z innymi lekkimi niepełnosprawnościami intelektualnymi otoczeni są w szkole opieką i przyjaźnią. Akceptacja, tolerancja i zrozumienie dla osób, które są inne to podstawa w tej placówce. A ponieważ w każdej klasie są tacy uczniowie, przychodzi to naturalnie. Tu nikt nikogo nie wytyka palcem.

W naszej szkole nikogo nie zdziwi, gdy w czasie lekcji uczeń wstanie z ławki, by pochodzić po klasie. Czasami bodźców jest tak dużo, że musi wyjść z pomieszczenia. Uczymy innych, że to nic złego, że można mieć problemy z emocjami i trzeba to uszanować – wyjaśnia Katarzyna Krasowska.

Uczniom z orzeczeniami o niepełnosprawności pomagają nauczyciele współorganizujący. Dzieci mogą na nich liczyć w czasie lekcji, nauki własnej oraz przerw. Wsparcia udziela także szkolny pedagog i pedagog specjalny.

Sale komputerowa i sensoryczna

W szkole spełniają wszystkie potrzeby uczniów. Obok sali gimnastycznej, świetlicy i biblioteki uczniowie mają salę integracji sensorycznej. Wkrótce będzie także specjalne miejsce do wyciszenia się i odpoczynku. Dzieci uczestniczą w wielu zajęciach pozalekcyjnych. Razem uczą się gotować w Kuchcikowie, rywalizują w zawodach, uczestniczą w wyprzedażach garażowych, z których pieniądze przeznaczane są na potrzeby szkoły oraz cykliczne akcje. Uczniowie zdobywają nagrody w konkursach.

Uczeń naszej szkoły z zespołem Aspergera świetnie fotografuje. Zdobył I miejsce w konkursie fotograficznym. Miał swoją wystawę. Uczennica z autyzmem wygrała konkurs plastyczny. Dostrzegamy talenty wszystkich naszych uczniów i pomagamy je rozwijać – podkreśla Kamil Kuchciak.

Przyjazna atmosfera z uwagą dla każdego ucznia

Dzięki temu, że szkoła nie jest duża, a klasy liczą do 27 osób, można poświęcić uwagę każdemu dziecku. Docenili to rodzice. Niektórzy do „Piątki”przywożą dzieci z drugiego końca Jeleniej Góry lub z sąsiednich miejscowości. W SP 5 wszyscy uczniowie rozwijają talenty na miarę swoich możliwości i co ważne zdobywają wiedzę oraz kształcą swoje umiejętności.

Agata Kubiak dodaje, że nauczyciele z przyjemnością słuchają, jak rodzice mówią o dobrym wpływie szkoły na ich dzieci, że obserwują u swoich pociech zmiany na lepsze, większą otwartość, odwagę i radzenie sobie w codziennych sprawach.

Lekcje SP nr 5
W szkole dostrzegają talenty wszystkich naszych uczniów i pomagają je rozwijaćFB SP nr 5

My się tu wszyscy dobrze znamy i lubimy. To jest zaleta małej szkoły. Dzieci nawiązują szybciej przyjaźnie, zacierają się różnice między maluchami a ósmoklasistami, bo mają ze sobą kontakty podczas przerw, festynów, zawodów sportowych czy kiermaszy. Nie ma przesady w stwierdzeniu, że jesteśmy jedną wielką rodziną – mówi Kamil Kuchciak

Kontener stołówkowy i remont budynku B

W SP nr 5 dumni są także z tego, że ich baza dydaktyczna nie odbiega od tej w dużych szkołach. Mają nowoczesny sprzęt multimedialny, dobrze wyposażone klasy, nowe pomoce i sprzęt sportowy. To zasługa Departamentu Edukacji w Jeleniej Górze, który umożliwia pozyskiwanie środków z projektów oraz programów na wszechstronną modernizację placówki. Udało się wyremontować klasy i gabinet pedagoga w budynku A. Są jasne, spokojne kolory, nowoczesny wygląd. To się liczy, gdy w klasie są dzieci z dysfunkcjami. Dlatego marzeniem pani dyrektor jest remont klas w budynku B. By tu także uspokoić kolorystykę, bo przecież chodzi o komfort wszystkich uczniów SP 5. Gdyby jeszcze udało się zdobyć specjalny kontener na stołówkę, to byłaby pełnia szczęścia. Dzieci nie musiałby jeść obiadów w klasie.

Kontener ze stołówką, zapleczem kuchennym kosztuje około 360 tysięcy złotych. Może dla najlepszej szkoły w Jeleniej Górze znajdą się na niego pieniądze?

Dyrektorka Katarzyna Krasowska jest pewna, że stopniowo uda się zrealizować te plany. Wkrótce szkoła będzie obchodzić 80-lecie. Jej wychowankowie idą w świat z przekonaniem, że inny nie znaczy gorszy, z potrzebą niesienia pomocy słabszym, z wiarą, że każdemu warto poświęcać uwagę i nie oceniać go.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Najlepsze atrakcje Krakowa

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na jeleniagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto