Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Studenci Politechniki Wrocławskiej z kolejnym sukcesem. Zaprojektowali nowoczesny łazik, zdolny do poruszania się po Marsie

Wideo
od 16 lat
Podbój Czerwonej Planety coraz bliżej! Studenci Politechniki Wrocławskiej zaprojektowali nową wersję swojego łazika Scorpio. Model "Infinity" ma znacznie lepsze parametry: mniejszą masę, lepsze systemy zbierania i gromadzenia informacji oraz większy zakres ruchów. Na swoim koncie mają już wiele międzynarodowych medali. Tym razem wykonali projekt jako pierwsi. Czy więc eksploracja Marsa to już tylko kwestia czasu?

Studenci Politechniki Wrocławskiej zaprezentowali nowy łazik - Scorpio Infinity

Budową stale ulepszanych modeli łazika od lat zajmują się członkinie i członkowie Koła Naukowego Off-Road, działającego na Politechnice Wrocławskiej. Ich projekty co roku zdobywają medale na największych konkursach studenckich na całym świecie.

– Projekt Scorpio jest trochę jak instytucja na naszej uczelni. "Przeszywa" całą uczelnię, tzn. jak spojrzy się na skład koła, to widać w nim studentów i studentki z niemal wszystkich wydziałów. To właśnie tak interdyscyplinarne wyzwanie, żeby zaprojektować i skonstruować łazik, który może mierzyć z się z innymi, najlepszymi konstrukcjami - mówił podczas premiery łazika dr inż. Piotr Górski, prorektor PWr ds. studenckich.

Budowa Scorpio Infinity trwała przez cały ostatni rok. W procesie tworzenia miało swój udział 70 studentów i wykładowców Politechniki z różnych wydziałów. Łazik jest bardzo lekki, waży bowiem 40 kg, dzięki czemu może się poruszać z prędkością nawet 10 km/h.

Nowy łazik Scorpio Infinity potrafi:

  • dokonywać naprawy za pomocą swojej mechanicznej ręki
  • mapować przestrzeń
  • badać skład gleby
  • pokonywać przeszkody
  • informować o wszystkich urządzeniach w pobliżu
  • usuwać przeszkody na drodze
  • lokalizować próbek z piaskiem
  • wykrywać wszelakie formy życia
  • działać w pełni autonomicznie

Mimo udanego projektu, członkowie Koła Naukowego Off-Road stale udoskonalają swój projekt. Chcą lepszego i dokładniejszego zbierania danych przez Scorpio. Podczas budowy inspirowali się oni konstrukcją łazika Perseverance od NASA.

Łazik to tylko i wyłącznie dzieło studentów i naukowców PWr

- Łazik jest skonstruowany od podstaw. Wzorowaliśmy się na poprzednich urządzeniach, ale nasze urządzenie jest w pełni autorskie. Od szkieletu, przez systemy elektroniczne, aż po obudowę korpusu i elementy manipulacyjne takie jak szczypce. Do kontroli łazika używamy napisanego przez nas oprogramowania. Naszym urządzeniem sterujemy z poziomu laptopa. W tym roku stawiamy na modułowość czyli zdolność do wymieniania poszczególnych komponentów w krótkim czasie - opowiada Zofia Stypułkowska, prezeska projektu.

Niestety, nie jest możliwe aby dzieło studentów zostało wysłane na Czerwoną Planetę i tam przetestowane. Muszą korzystać z bardziej "przyziemnych" form weryfikacji. Dlatego Koło Naukowe jeździ co roku na zawody do Australii i tam bierze udział w kompleksowych badaniach łazika.

- I wychodzi im to świetnie! To jedno z tych kół, w przypadku którego, jak studenci wracają z zawodów z workiem medali, to ja po prostu opłacam ich nadbagaż w samolocie. I nawet nie narzekam – żartował dr inż. Górski.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dolnoslaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto