Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Te obrazy zaginęły we Wrocławiu. Są poszukiwane na całym świecie [ZDJĘCIA]

Robert Migdał
W czasie II wojny światowej i kilku lat po niej wiele bezcennych dzieł sztuki zostało wywiezionych z Polski i ślad po nich zaginął. Niestety, taki los nie ominął wielu zabytków z Wrocławia: obrazów, rzeźb, książek, mebli.

W bazie strat wojennych Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego można znaleźć ponad 200 zdjęć dzieł sztuki, które przez lata były w zbiorach publicznych i prywatnych przedwojennego Wrocławia, a które po wojnie zniknęły.

"Baza strat wojennych MKiDN nie jest oficjalnym rejestrem i jest gromadzona w celach badawczych i informacyjnych. Nie stanowi ona również pełnego spisu dóbr kultury utraconych w czasie II wojny światowej z terytorium Polski po 1945 r. Rejestracja obiektów następuje na podstawie dobrowolnych zgłoszeń zarówno instytucji publicznych, związków wyznaniowych, jak i osób prywatnych, a gromadzone informacje weryfikowane są jedynie w podstawowym zakresie" - informuje ministerstwo.

Wydział Restytucji Dóbr Kultury działający w strukturach Departamentu Dziedzictwa Kulturowego za Granicą i Strat Wojennych MKiDN stale monitoruje międzynarodowy rynek dzieł sztuki i weryfikuje zdigitalizowane zbiory publiczne za granicą w poszukiwaniu utraconych dóbr kultury. Ściśle współpracuje z policją i prokuraturą oraz organami ścigania w innych krajach, m.in. Federalnym Biurem Śledczym (FBI) czy Interpolem. Niejednokrotnie korzystał też z pomocy polskich placówek dyplomatycznych i konsularnych.

Ostatnio było głośno o wielkim powrocie do Wrocławia obrazu "Opłakiwanie Chrystusa" Cranacha. Dzieło zostało najprawdopodobniej zabrane z kościoła Najświętszej Marii Panny w Lubiążu w roku 1880. Stamtąd obraz trafił do Śląskiego Muzeum Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Przetrwał wojnę w magazynie w Ząbkowicach Śląskich, skąd później znikł. Do Wrocławia powrócił 31 stycznia 2022 r. Już można go zobaczyć we wrocławskim Muzeum Narodowym.
Pisaliśmy o tym tutaj:

Wydział Restytucji Dóbr Kultury zajmuje się m. in.:

  • gromadzeniem informacji o dobrach kultury utraconych w wyniku II wojny światowej z terenu Polski w granicach po 1945 r.;
  • prowadzeniem jedynej ogólnopolskiej bazy strat wojennych;
  • prowadzeniem krajowego wykazu zabytków skradzionych lub wywiezionych za granicę niezgodnie z prawem;
  • inicjowaniem, koordynowaniem i prowadzeniem poszukiwań utraconych dóbr kultury;
  • podejmowaniem w kraju i za granicą działań restytucyjnych,  w tym delegowaniem ekspertów, koordynacją badań obiektów,
  • prowadzeniem negocjacji, wykonywaniem zastępstwa procesowego przed organami policji, prokuratury, sądami, zapewnieniem transportu dzieł odzyskanych;
  • popularyzowaniem tematyki strat wojennych m.in. poprzez wydawanie publikacji, prowadzenie serwisu internetowego, konferencje naukowe, wystawy, projekty edukacyjne w kraju i za granicą oraz zaangażowanie w projekty dodatkowe, np. Muzeum Utracone;
  • odzyskiwaniem utraconych dóbr kultury odnalezionych w kraju i zagranicą.

Dzieła, które zagięły na terenie Polski, można zobaczyć w elektronicznej bazie strat wojennych, która jest prowadzona przez Wydział Restytucji Dóbr Kultury Departamentu Dziedzictwa Kulturowego za Granicą i Strat Wojennych. To jedyny ogólnopolski rejestr dóbr kultury, utraconych w wyniku II wojny światowej, pochodzących z terytorium Polski po 1945 r. Kliknij tutaj i zobacz całą elektroniczną bazę

"Jej głównym celem jest ewidencjonowanie zebranych możliwie jak najpełniejszych informacji na temat obiektów utraconych wskutek działań wojennych. Wszelkie dane zapisane w bazie stanowią podstawę do prowadzonych przez Wydział poszukiwań strat wojennych i podejmowania działań restytucyjnych. Dotychczas udało się zgromadzić informacje na temat przeszło 63 tys. obiektów (w tym zespołów obiektów)" - informuje ministerstwo kultury.

Oto obrazy, które zaginęły we Wrocławiu

źródło informacji: MKiDN

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto