Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Afrykański Pomór Świń w Węglińcu i Pieńsku? Wskazano obszar skażony na terenie powiatu zgorzeleckiego

OPRAC.:
Justyna Orlik
Justyna Orlik
archiwum nm
W związku z wykryciem ogniska ASF w powiecie zgorzeleckim Powiatowy Lekarz Weterynarii w Zgorzelcu wydał rozporządzenie nr 1/2021 r. z dnia 16 lipca 2021 r. w sprawie zwalczania afrykańskiego pomoru świń u dzików na terenie powiatu zgorzeleckiego.

Rozporządzenie określa obszar skażony afrykańskim pomorem świń u dzików w powiecie zgorzeleckim od granicy państwa wzdłuż toru kolejowego Węgliniec-Horka do węzła kolejowego w północnej części miejscowości Węgliniec (nie obejmując tej miejscowości), dalej w kierunku wschodnim wzdłuż toru kolejowego do granicy z powiatem bolesławieckim, dalej w kierunku północno-zachodnim do granicy z województwem lubuskim, następnie wzdłuż granicy z województwem lubuskim do granicy państwa, dalej na południe wzdłuż granicy państwa do toru kolejowego Węgliniec-Horka.

Obszar skażony afrykańskim pomorem świń u dzików obejmuje:

  • na terenie gminy Węgliniec miejscowości: Stary Węgliniec, Piaseczna Jagodzin, Ruszów, Kościelna Wieś;
  • na terenie gminy Pieńsk miejscowości: Bielawa Dolna

Na tym obszarze obowiązuje zakaz, m.in:

  • przywożenia lub wywożenia do gospodarstwa rolnego świń bez zgody Powiatowego Lekarza Weterynarii
  • wynoszenia i wywożenia świń oraz ich materiału biologicznego poza ten obszar
  • prowadzenia targów i skupu z udziałem świń

Jak informuje Główny Inspektorat weterynarii:

Afrykański pomór świń to szybko szerząca się, zakaźna choroba wirusowa, na którą podatne są świnie domowe, świniodziki oraz dziki. W przypadku wystąpienia ASF w stadzie dochodzi do dużych spadków w produkcji: zakażenie przebiega powoli i obejmuje znaczny odsetek zwierząt w stadzie, przy czym śmiertelność zwierząt sięga nawet 100%. Zgodnie z OIE przyjmuje się, że okres inkubacji choroby wynosi 15 dni (okres inkubacji w środowisku naturalnym: 4-19 dni, w przypadku choroby o ostrym przebiegu: 3-4 dni). Wirus jest wyjątkowo odporny na działanie niskich temperatur i zachowuje właściwości zakaźne we krwi, kale, tkankach (zwłaszcza surowych, niedogotowanych produktów z mięsa wieprzowego lub dzików) przez okres nawet 3-6 miesięcy. Ludzie nie są wrażliwi na zakażenie wirusem ASF, w związku z czym choroba ta nie stwarza zagrożenia dla ich zdrowia lub życia. Najczęstszym sposobem zakażenia zwierząt jest bezpośredni lub pośredni kontakt ze zwierzętami zakażonymi. Rozprzestrzenianie się wirusa jest stosunkowo łatwe za pośrednictwem osób i pojazdów odwiedzających gospodarstwo, skażonego sprzętu i narzędzi, zwierząt mających swobodny dostęp do gospodarstwa (gryzonie, koty, psy), jak również przez skażoną paszę, wodę oraz skarmianie zwierząt odpadami kuchennymi (zlewkami) zawierającymi nieprzetworzone mięso zakażonych świń lub dzików.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zgorzelec.naszemiasto.pl Nasze Miasto