Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Bądź czujny. Letnia pogoda sprzyja ucieczkom z domów!

MAK
pixabay
Dodatnie temperatury sprzyjają częstotliwości zaginięć młodych osób. Policja apeluje o zachowanie czujności

Codziennie ginie w Polsce 4 dzieci poniżej 13 roku życia. Według danych Policji tylko w 2016 roku w tej grupie wiekowej zaginęło aż 1470 osób

– informuje Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych „Itaka”.

Policyjne statystyki wskazują, że w okresie wakacyjnym zgłaszanych jest ponad 2000 zaginięć osób małoletnich, z czego zdecydowanie największą grupę stanowią nastolatkowie. To w dużej mierze od nas – rodziców zależy, jak wysoka będzie ta liczba w tym roku.

Większość to celowe ucieczki z domów rodzinnych, domów dziecka i placówek opiekuńczo – wychowawczych. Na szczęście, przeważnie uciekinierzy wracają do domów cali i zdrowi. Niebezpieczeństwa, które czyhają na dzieci i młodzież pozostałych bez opieki, noclegu i z małą sumą pieniędzy, są ogromne, zwłaszcza wtedy, gdy nastaje noc.

Ze względu na ograniczone możliwości noclegu, dzieci decydują się spędzić noc najczęściej w miejscach publicznych, takich jak dworzec czy całodobowe supermarkety. Miejscami chętnie odwiedzanymi przez małoletnich są także klatki schodowe, pustostany i działki ogrodowe.

Nieświadomość niebezpieczeństw może nieść za sobą przerażające skutki. Noclegowicze mogą stać się ofiarami kradzieży, rozbojów, przemocy seksualnej, mogą zostać odurzeni narkotykami. Mogą dostać propozycję noclegu, a tam być przetrzymywani, zastraszani, wykorzystywani na różnych tłach.

Przyczyny oddalenia się od domów są różne. Może to być zwykła ciekawość – przygoda, problemy szkolne, nie akceptacja w grupie rówieśniczej, wpływ i nacisk środowiska osiedlowego, zastraszenie, niepowodzenia różnego typu, o których dziecko boi się powiedzieć najbliższym opiekunom. Pomimo, że często dzieci same wracają do domów, ten czas może się wydłużyć przez narastający strach przed konsekwencjami swojego czynu. Odwlekają wtedy decyzję o powrocie i przez to mogą podjąć irracjonalne działania, nawet próby samobójcze

– komentuje Patrycja Kmieć, pedagog specjalny z Wrocławia.

Na szczęście służby bezpieczeństwa w „ucieczkach z domów” są skuteczne. Częste patrole i legitymowanie młodzieży, zwłaszcza w późnych godzinach wieczornych i nocnych, skutkuje odnalezieniem uciekiniera i doprowadzeniem go do domu rodzinnego.

Pamiętajmy, że każde zaginięcie trzeba natychmiast zgłaszać mając przy sobie aktualne zdjęcie zaginionej osoby.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zgorzelec.naszemiasto.pl Nasze Miasto