Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Będzie wspólna ciepłownia. Burmistrzowie podpisali list intencyjny! [ZDJĘCIA]

OPRAC.: Paulina Gadomska
Renata Burdosz- UM Zgorzelec
Burmistrzowie Zgorzelca i Goerlitz podpisali list intencyjny w sprawie połączenia sieci ciepłowniczych obu miast. W 2030 roku wytwarzanie ciepła w obu miastach będzie całkowicie neutralne dla klimatu.

Połączenie dwóch sieci ciepłowniczych to pomysł, który swoje początki ma 17 lat temu. Już w 2003 r. ukazało się opracowanie, w którym uznano i zarekomendowano takie połączenie jako dźwignię umożliwiającą efektywniejsze zarządzanie obiema sieciami. W tamtym czasie projekt nie doszedł do realizacji, ponieważ po stronie niemieckiej wykluczono wytwarzanie ciepła w oparciu o węgiel.

Dziś Zgorzeleckie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej musi zmodernizować swoje urządzenia i wycofać z eksploatacji 40-letnie kotły węglowe. Z niemieckiego punktu widzenia nie ma więc przeszkód w połączeniu sieci ciepłowniczych. Wręcz przeciwnie:

- Chcemy dać dobry przykład i pokazać, jak europejska współpraca i ochrona środowiska mogą odnieść sukces. W tym celu opracowaliśmy wspólną koncepcję, dzięki której do roku 2030 będziemy stopniowo przestawiać wszystkie ciepłownie w Goerlitz i Zgorzelcu na odnawialne źródła energii- wyjaśnia nadburmistrz Görlitz, Octavian Ursu.

Rafał Gronicz, Burmistrz Zgorzelca, jest przekonany do projektu:

- Widzę duże korzyści w tym działaniu. W podwójnym mieście tej wielkości dzielenie się infrastrukturą ma sens. Dzięki temu możemy dzielić się kosztami inwestycyjnymi i eksploatacyjnymi, lepiej wykorzystywać sieci i urządzenia oraz działać ekonomiczniej, a to jest korzystne dla mieszkańców Europa-Miasta- komentuje burmistrz.

Analizy pokazują, że możliwe jest nie tylko znaczące zwiększenie wydajności, ale również emisja CO2 w obu miastach może zostać znacznie zredukowana: wstępne szacunki zakładają roczne oszczędności na poziomie około 57 000 ton. To byłby ważny krok do poprawy jakości życia w Europa-Mieście.

Realizacja inwestycji w etapach

W pierwszym etapie trwającym do 2022 roku zmodernizowana zostanie ciepłownia przy ul. Groszowej w Zgorzelcu. Głównym celem jest szybkie obniżenie wartości emisji w celu spełnienia wymogów UE. W tym celu moc starych kotłów węglowych zostanie zmniejszona i częściowo zastąpiona przez nowe elektrociepłownie na gaz ziemny. W tym samym czasie będą prowadzone rozmowy dotyczące pozyskania środków pomocowych na poziomie krajowym, federalnym i europejskim. Podczas pierwszego etapu ma nastąpić również dostosowanie strategii wytwarzania energii dla obszarów zaopatrzenia w ciepło w Goerlitz.

W drugim etapie projektu planowana jest budowa 2,5-kilometrowego rurociągu łączącego obszary zaopatrzenia w Zgorzelcu i w Goerlitz- Koenigshufen, a także całkowite przejście ciepłowni w Zgorzelcu na biomasę. Istniejące kotły węglowe w Zgorzelcu przy ul.Groszowej zostałyby całkowicie wyłączone z sieci. W końcowym etapie rozbudowy sieć ciepłownicza w Koenigshufen będzie pokrywać większość swojego zapotrzebowania na ciepło ze Zgorzelca. Ponieważ rurociąg przyłączeniowy biegnie przez teren oczyszczalni ścieków w Goerlitz, potencjał cieplny jest tu bezpośrednio włączany do sieci. Jest to na przykład energia cieplna ze ścieków lub energia słoneczna.

W tym okresie ma również nastąpić przejście pozostałych obszarów ciepłowniczych w Goerlitz na odnawialne źródła energii. Dzięki temu w 2030 roku wytwarzanie ciepła w obu miastach będzie całkowicie neutralne dla klimatu.

Dostawcą będzie Stadtwerke Görlitz AG (SWG)

Ważnym partnerem w realizacji tej wizji jest lokalny dostawca usług energetycznych w Görlitz, Stadtwerke Görlitz AG (SWG). Dla niemieckiej spółki polscy sąsiedzi są już dobrymi znajomymi.

- Od lat utrzymujemy dobre stosunki z naszymi polskimi kolegami w Zgorzelcu". Do tej pory głównie odbywała się fachowa wymiana w kwestiach związanych z wodą i energią. Teraz chcemy zacieśnić współpracę i w tym celu powołaliśmy grupę roboczą z przedstawicielami SWG i ZPEC. Wspólnie będziemy rozwijać koncepcję ciepłowniczą dla Europa-Miasta do 2030 roku- wyjaśnia Matthias Block, prezes zarządu Stadtwerke Görlitz AG.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zgorzelec.naszemiasto.pl Nasze Miasto