Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

BiblioboXX w Poznaniu - biblioteka w berlińskiej budce telefonicznej na ulicy

Bogna Kisiel
Bogna Kisiel
BiblioboXX – mobilną, polsko-niemiecką bibliotekę uliczną, mieszczącą się w budce telefonicznej otworzyli w czwartek Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania oraz Gerry Woop, sekretarz stanu landu Berlin do spraw Europy
BiblioboXX – mobilną, polsko-niemiecką bibliotekę uliczną, mieszczącą się w budce telefonicznej otworzyli w czwartek Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania oraz Gerry Woop, sekretarz stanu landu Berlin do spraw Europy Grzegorz Dembiński
Biblioteka w berlińskiej budce telefonicznej na poznańskiej ulicy. Regał książkowy stoi od 9 stycznia 2020 na ulicy Za Bramką obok siedziby Poznańskiego Centrum Świadczeń, w sąsiedztwie Urzędu Miasta Poznania.

BiblioboXX – mobilną, polsko-niemiecką bibliotekę uliczną, mieszczącą się w budce telefonicznej otworzyli w czwartek Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania oraz Gerry Woop, sekretarz stanu landu Berlin do spraw Europy.

Poznańska BiblioboXX wzbogacona została o dwie pozycje, które przekazał prezydent Jaśkowiak. Są to książki Olgi Tokarczuk „Prowadź swój plug przez kości umarłych” oraz Wisławy Szymborskiej i Stanisława Barańczaka „Inne pozytywne uczucia też wchodzą w grę. Korespondencja 1972-2011”.

Mobilna biblioteka będzie stała na ulicy Za Bramką przez kilka miesięcy. Poznań jest piątym przystankiem regału książkowego po Berlinie, Szczecinie, Łobzie i Wrocławiu. Znajduje się w nim wiele książek niemieckojęzycznych, publikacji niemieckich autorów oraz literatura polska. Wewnątrz BiblioboXXa można też odsłuchać osiem polskich i niemieckich tekstów, czytanych między innymi przez Stefana Möllera oraz Dorotę Danielewicz.

Pomysł zrodził się podczas warsztatów w stolicy Niemiec, w których wzięli udział uczniowie techników z Berlina, Wrocławia i Szczecina. W trakcie zajęć powstała budka telefoniczna według projektu graficznego uczennic ze szkolnej firmy ickeDesign we współpracy z artystą Joy’em Lohmannem z Hanoweru. Na budce znajduje się panel fotowoltaiczny, który zapewnia temu oryginalnemu meblowi miejskiemu energię.

Po otwarciu BiblioboXX poznańscy i niemieccy urzędnicy oraz przedstawiciele poznańskich szkół dyskutowali o nowych pomysłach, które wspólnie mogą realizować Poznań i Berlin, o współpracy pomiędzy polskimi i niemieckimi szkołami zawodowymi.

POLECAMY TEŻ:


emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto