Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Bolesławiecka Nanowoda lekarstwem na raka ?

Szymon Wasylów
Nantes
Woda to życie. Wszyscy doskonale znamy to hasło, jednak w świetle rozwoju nauki i medycyny warto byłoby je zaktualizować na "Nanowoda to życie". Dwie bolesławieckie firmy opracowały sposób jej wytwarzania. Najnowsze badania dają nadzieję, że jej działania będzie mogło pomóc w walce z nowotworami.

Czym jest Nanowoda?
Woda składa się z grup cząsteczek H2O. Dzięki wykorzystaniu najnowszych technologii duże skupiska cząsteczek wody ulegają rozbiciu na niewielkie, uporządkowane grupy tzw. klastery. Pojedyncza cząsteczka wody ma zaledwie 1 nm (nanometr) średnicy – stąd wywodzi się nazwa NANOwody. Badania pozwoliły stwierdzić, że nanowoda ma szczególne właściwości. Jest ona doskonałym rozpuszczalnikiem dla aktywnych związków. Nanowoda dzięki rozmiarom jest wyjątkowym nośnikiem substancji odżywczych w głąb skóry.

- W naszym kraju nanowoda znajduje zastosowanie w rolnictwie. Mówimy tutaj przede wszystkim o produkcji zdrowej żywności oraz hodowli zwierząt. Dzięki zastosowaniu naszego odkrycia rośliny rosną szybciej w naturalny sposób. Nie trzeba zatem używać środków chemicznych w ich uprawie. Podobnie jest z pojeniem zwierząt, które przestają chorować i nie trzeba im podawać szczepionek. Tak naprawdę zastosowanie nanowody jest nieograniczone. Wszędzie tam gdzie stosujemy zwyczajną wodę, możemy wdrożyć jej nano-odpowiednik. - informuje Pan Zdzisław Oszczęda, prezes Nanolabolatory Nantes.

Odkrycie nad którym firma Nantes pracuje wraz z ośrodkiem zdrowia Stomadent może również pomoć w rozwoju onkologii. Choroby nowotworowe stanowią obecnie jeden z największych problemów współczesnej medycyny. Terapia chorób nowotworowych opiera się głównie na radio- oraz chemioterapii. Skuteczność takiego postępowania jest wciąż mocno ograniczona i uzależniona od stopnia zaawansowania choroby. Nanowoda zaś jako związek chemiczny, z którego człowiek składa się w ok. 70% procentach daje możliwość głębszej i naturalnej ingerencji w organizm. Dzięki procesom chemicznym jej skład zmienia się oddziałując np. na ludzkie DNA czy białka. Badania przeprowadzone w Bolesławcu mogą zatem stać się kamieniem milowym w leczeniu nowotworów.

Mogą, ale nie muszą. Pan Zdzisław Oszczęda tak oto komentuje kontynuację polskich badań nad leczeniem raka za pomocą nanowody.
- W Polsce na tą porę nie ma nadziei na rozwój tego projektu pod kątem badań nad rakiem i ogólnie pojętą medycyną. Firmy farmaceutyczne nie są zainteresowane inwestowaniem w nanowodę. Z tego powodu jesteśmy zmuszeni próbować za granicą. Niebawem wyruszymy na misję gospodarczą do Izraela.

Czy naukowcom z Bolesławca uda się opracować nowe sposoby walki z chorobą, która rocznie na całym świecie zabija wiele tysięcy ludzi? Trzymamy kciuki.

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zgorzelec.naszemiasto.pl Nasze Miasto