Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Chemicy z 10BKPanc na start! [FOTO]

HAK
Chemicy z 10BKPanc na start! Na bazie inżynieryjno-saperskiego ośrodka szkoleniowego 10 Brygady Kawalerii Pancernej (10BKPanc) odbył się pierwszy etap zawodów użyteczno-bojowych pododdziałów rozpoznania i likwidacji skażeń.

W zawodach na szczeblu Czarnej Dywizji udział wzięły zespoły wytypowane z plutonów chemicznych 10 Brygady Kawalerii Pancernej, 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej oraz 11 batalionu dowodzenia. Chemiczne zmagania trwały dwa dni w Świętoszowie i w Międzyrzeczu. Nad całością konkurencji czuwała komisja, której przewodniczył podpułkownik Tomasz Godek.

Zawody użyteczno-bojowe w każdej specjalizacji odbywają się rokrocznie, a ich celem jest sprawdzenie umiejętności żołnierzy i zachęcenie ich, poprzez rywalizację, do doskonalenia się w swoich dziedzinach. Najlepszy zespół wyłoniony w trakcie zawodów, reprezentuje następnie dywizję z konkursach na szczeblu Dowództwa Generalnego.

Do zawodów stają zespoły z pododdziałów chemicznych. Podobnie jak w latach poprzednich drużyny nie mogły być kompletowane z różnych pododdziałów. W tym roku w szranki stanęły dwa zespołu ze Świętoszowa, dwa zespoły z Międzyrzecza oraz jeden zespół z Żagania. Zgodnie z regulaminem żołnierze startowali w umundurowaniu polowym, zaopatrzeni w indywidualne środki ochrony przed skażeniami, takimi jak maska przeciwgazowa, filtracyjna odzież ochronna (FOO) oraz indywidualny pakiet przeciwchemiczny.

Organizatorzy zaplanowali szereg konkurencji. Wszyscy uczestnicy zostali sprawdzeni z umiejętności nakładania maski przeciwgazowej do położenia bojowego, a także pokonali pieszo odcinek około pół kilometra z wyposażeniem posterunku obserwacji skażeń.

Następnie zespoły rozpoznania skażeń zmierzyły swoje umiejętności w zakresie: doprowadzenia samochodu opancerzonego brdm do położenia bojowego, wykrycia w powietrzu iperytu za pomocą pchr-54M oraz przygotowania zestawu meteorologicznego do pracy i pomiaru czynników meteorologicznych. Natomiast drużyny likwidacji skażeń przygotowywały instalację rozlewczą IRS-2 do odkażania przy użyciu prądnic szczotkowych oraz strumieniowych, likwidacji skażeń ludzi oraz napełniały instalację rozlewczą przy pomocy pompy mechanicznej.

W końcowej klasyfikacji, w pierwszym etapie zawodów, najlepsze okazały się drużyny świętoszowskie: sekcja rozpoznania skażeń w składzie szeregowy Mateusz Wichurski i szeregowy Marcin Graczyk oraz sekcja likwidacji skażeń w składzie starszy szeregowy Paweł Zieliński i szeregowy Krzysztof Czaprański.

Ale to jeszcze nie koniec zmagań. Drugiego dnia w szranki stanęli chemicy z 17 Brygady Zmechanizowani w Międzyrzeczu. Ostateczne wyniki poznamy niebawem.

źródło: Katarzyna Przepióra, pomocnik oficera prasowego 10BKPanc

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Otwarcie sezonu motocyklowego na Jasnej Górze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zgorzelec.naszemiasto.pl Nasze Miasto