Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Cyberprzemoc wśród młodzieży

Małgorzata Zagrodzka
pixabay
Pojęcie cyberprzemocy znane jest już od przełomu XX i XXI wieku. Coraz więcej osób pada ofiarą właśnie takiej formy nękania.

W dobie internetu i telefonów komórkowych, oprawcy mają swobodny dostęp do przekazywania swoich gnębiących komunikatów swoim ofiarom.
W Zgorzelcu po raz kolejny poruszany jest ten temat w szkołach. Najczęściej zwolennikami cyberprzemocy okazują się być nieletni. Policja, pedagodzy i psycholodzy znają to zjawisko i dlatego kładą nacisk na profilaktykę, na uświadamianie młodzieży o zagrożeniach z tym związanych.
- Cyberprzemoc jest to internetowa, a także telefoniczna forma przemocy, która pozwala anonimowo lub pośrednio dać upust agresywnym zapędom, u osób które nie mają odwagi bezpośrednio jej okazać. Istotne jest wychowanie, nauka dzieci umiejętności wyrażania swoich emocji w sposób odważny i bezpośredni, ale również niegodzący w drugą osobę – Informuje Patrycja Kmieć, pedagog specjalny.
Podczas spotkania z młodzieżą omawiane są sprawy zagrożeń, które niesie ze sobą cyberprzemoc. Jakie działania powinny być podjęte wobec ofiary oraz sprawcy. Zagrożenia płynące od osoby po drugiej stronie monitora.
- Najczęściej jest to wykład, ciekawa prezentacja. Podajemy przykłady z życia wzięte, na których pokazana jest ta forma przemocy. Do czego może doprowadzić i jak sobie z nią radzić. Kładziemy nacisk na to, aby młodzież potrafiła zwrócić się o pomoc, a także nie była obojętna, gdy taką przemoc zauważa. Ofiary cyberprzemocy nie zawsze chcą na ten temat rozmawiać czy prosić o pomoc, jest to dla nich uwłaczające, dlatego też istnieją telefony zaufania – Komentuje Anna Włoszczyk, oficer prasowy KPP w Zgorzelcu.
Groźby, uporczywe nękanie, wyśmiewanie, prześladowanie, zastraszanie za pośrednictwem internetu czy telefonu komórkowego jest karalne. Jest traktowane jak działalność przestępcza. - W zależności od wieku prześladowcy podejmowane są czynności prawne. Nieletni poniżej 13 roku życia, który dokonał tego typ czynu karnego jest traktowany, jako objaw demoralizacji. Nieletni powyżej 13 roku życia jest sprawcą czynu karnego i można wobec niego zastosować decyzję np. o umieszczeniu w ośrodku wychowawczym. Osoba pełnoletnia odpowiada z ramienia kodeksu karnego – Dodaje Anna Włoszczyk.
Cyberprzemoc to nie tylko komunikacja i wysyłanie pretensjonalnych wiadomości. To także publikowanie zdjęć ośmieszających ofiarę. Udostępnianie do publicznej wiadomości tajemnic, a także oszczerstw pod adresem ofiary. Publiczne nagabywanie do wyśmiewania się z danej osoby.
- Konsekwencją dla ofiary tego zjawiska może być zaniżona samoocena, różne zaburzenia emocjonalne, depresja, a czasem nawet samobójstwo ofiary. W dzisiejszych czasach jesteśmy nadzwyczaj podatni na opinie na swój temat, zwłaszcza publiczne, zamieszczane w internecie i mediach społecznościowych – Dodaje Patrycja Kmieć.

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zgorzelec.naszemiasto.pl Nasze Miasto