Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Czy boisz się starości?

MAK
pixabay
No niestety w naszej polskiej i regionalnej rzeczywistości nie możemy użyć przysłowia „wesołe jest życie staruszka”. Z naszych badań wynika, że tylko 20 procent pytanych ludzi w senioralnym wieku są zadowoleni ze swojej sytuacji życiowej, a największą obawą, która spędza im sen z powiek jest fakt, że mogą stać się uciążliwi dla bliskich lub to, że nie będzie się miał kto nimi zająć.

Według najnowszych badań „Attitudes towards ageing” przeprowadzanych na zlecenie Bupa, która jest częścią grupy LUX MED wynika, że aż 69% badanych obawia się czy będą sprawni i samodzielni, a prawie 90% opowiada się, że zdrowie jest najwyższą wartością w starszym wieku.
- Zapytaliśmy Polaków jak wyobrażają sobie wiek senioralny, czego się boją, co jest dla nich ważne. Najnowszy raport pokazał, że choć ponad połowa respondentów ma nadzieję długo i aktywnie cieszyć się pełnią życia, to jednak nie spieszy nam się do emerytury. Blisko 40% uczestników badania wyraziło obawy, że w swojej jesieni życia nie będą mogli cieszyć się dobrą sytuacją życiową. Najczęściej powtarzającą się przyczyną zaniepokojenia, związaną z wchodzeniem w wiek senioralny, była kwestia pozostania w zdrowiu i względnej samodzielności życiowej – tak ważnej dla blisko 70%. Na kolejnym miejscu pojawiła się troska o odpowiednie zabezpieczenie finansowe oraz strach przed poważną chorobą wskazany przez ponad połowę społeczeństwa. Z tego natomiast bezpośrednio wypływa niepokój, czy i kto będzie mógł się nami zaopiekować, kiedy stan zdrowia i podeszły wiek uniemożliwią nam samodzielne funkcjonowanie – komentuje wyniki dr Grzegorz Juszczyk, Dyrektor Biura Edukacji Zdrowotnej Grupy LUX MED.
Na zadowolenie z życia w podeszłym wieku, oprócz zdrowia i obecności bliskich, mają wpływ aktywność fizyczna (80%), samodzielność finansowa (77%), podróże (80%), sport (39%), kultura i sztuka (44%) oraz rozrywka (34%).
- Badanie potwierdziło powszechne przekonanie, że dla seniorów w Polsce to rodzina i opieka najbliższych są najważniejsze i najbardziej oczekiwane. 81% ankietowanych deklaruje poczucie odpowiedzialności za rodziców i konsekwentnie, w przypadku choroby, liczymy na pomoc właśnie od najbliższych (66%), a zaledwie w 18% na wsparcie ze strony instytucji opiekuńczych. Co więcej, ponad połowa z nas chciałaby, aby emerytura mogła pokryć w pełni koszty koniecznej opieki. Blisko 1/3 liczy jeszcze na rządowe programy, a jedynie 19% zabezpiecza się inwestując w prywatne fundusze emerytalne – dodaje dr Grzegorz Juszczyk.
Wysokość emerytury i trudności z kontaktem ze specjalistami naszej służby zdrowia to zdecydowanie duży dylemat starszych osób. Jednakże w naszym regionie istnieje wiele stowarzyszeń jednoczących tą jakże ważną grupę społeczeństwa. Najlepszym przykładem jest Transgraniczny Uniwersytet Trzeciego Wieku w Zgorzelcu, który trudni się właśnie tym, aby starość kojarzyła się z czasem wolnym, aktywnym i kolorowym.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zgorzelec.naszemiasto.pl Nasze Miasto