Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gminna Spółdzielnia świętuje 76 urodziny. Wiedzieliście, że jest starsza od nazwy miasta Bogatynia? [ARCHIWALNE ZDJĘCIA]

OPRAC.:
Justyna Orlik
Justyna Orlik
Gminna Spółdzielnia
Gminna Spółdzielnia Samopomoc Chłopska istnieje nieprzerwanie od 76 lat. Jest starsza niż polska nazwa miasta Bogatynia, bo do 1947 roku obwiązywała stara nazwa Rychwałd. Przedsiębiorstwo, które prężnie rozwija się do dziś powstało 4 marca 1946 r. z inicjatywy 12 osób, a w dniu 18 kwietnia 1946 r zostało zarejestrowane przez Sąd Rejestrowy w Jeleniej Górze. Publikujemy stare zdjęcia, do których udało nam się dotrzeć dzięki prezesowi Ireneuszowi Kropidłowskiemu.

Historia Spółdzielni "Samopomoc Chłopska" w Bogatyni sięga 1946 roku

Wraz z rozpoczęciem działalności spółdzielnia uruchomiła 3 sklepy, 2 młyny oraz bazę magazynową na rzecz miejscowego rolnictwa i społeczności gminnej. Jej największy rozwój przypada na lata 1970-1989, kiedy każdego roku powstawał nowy zakład. Wybudowano masarnię z ubojnią, piekarnię z ciastkarnią, skład opałowy, punkty skupu żywca i złomu, a także 17 sklepów. Uruchomiono restaurację, kawiarnię i hotel oraz punkty usługowe i magazyny skupu. Spółdzielnia zatrudniała wtedy około 450 pracowników, kształciła 50 uczniów i zrzeszała ponad 2000 członków. Prowadziła również ożywioną działalność kulturalno-oświatową w 3 klubach rolnika i ośrodku "Nowoczesna Gospodyni" oraz prawowała opiekę nad 5 spółdzielniami uczniowskimi.

Co zmieniało się w spółdzielni na przestrzeni lat?

Po przejęciu spółdzielni w Działoszynie w 1973 roku przedsiębiorstwo stało się trzecim, co do wielkości, w całym województwie. Upadek komunizmu i początek lat 90-tych wymusił na firmie konieczność zmian i redukcji etatów, ale spółdzielnia, jako jedna z nielicznych w kraju, przetrwała trudny w niezłej kondycji dzięki znacznej bazie własnych obiektów handlowych, produkcyjnych i usługowych.

Obecnie firma prowadzi działalność gospodarczą i stale się rozwija. Przez ostatnie kilkanaście miesięcy pojawiły sie dwa mobilne punkty z pieczywem w Zgorzelcu, a słodkości trafiają również do kuracjuszy ze Świeradowa Zdroju.

W grudniu 2019 roku otworzyliśmy Mini Market Geesik, a w marcu 2020 cukiernię z kawiarnią Geesik. Staramy się tworzyć nową markę w Bogatyni i dostarczać mieszkańcom tego, czego potrzebują najbardziej. To, m.in., dlatego powstała myjnia bezdotykowa, a w tamtym roku "Geesikowa plaża", z której chętnie korzystają starsi i młodsi. Organizujemy karaoke oraz inne gry i zabawy. To one umilają naszym gościom popołudnia i wieczory.- informuje Ireneusz Kropidłowski, prezes spółdzielni.

Zobaczcie, jak zmieniała się spółdzielnia. Wielu z zakładów, widocznych na zdjęciach już nie ma. Czy ktoś z was je jeszcze pamięta?

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zgorzelec.naszemiasto.pl Nasze Miasto