Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Goerlitz i Zgorzelec walczą o nowych mieszkańców. Sprawdź, co oferują!

Paulina Gadomska
Na polsko- niemieckim pograniczu rozpoczęta została kampania brexitowa. Co to oznacza? Polacy i Niemcy wspólnymi siłami chcą ściągnąć na pogranicze osoby, które w związku z Brexitem mają zamiar opuścić Wielką Brytanię. Głównie liczą na osiedlenie się na tym terenie Polaków.

- Chcemy trwale ustabilizować struktury gospodarcze, życie miasta i krajobraz kulturowy w naszym mieście oraz poszerzyć je w przyszłości- to uda się tylko dzięki zaangażowanym i wykwalifikowanym mieszkańcom- tak podsumowuje cel kampanii nadburmistrz Goerlitz Octavian Ursu.

Goerlitz oferuje mieszkania gotowe do zamieszkania. Pustych lokali w tym mieście nie brakuje. Blisko 7000 czeka na nowych mieszkańców.

Miasto cierpi od wielu lat na bezrobocie strukturalne. Długotrwałe bezrobocie , jak i wiek osób dotkniętych bezrobociem, utrudniają zakwalifikowanie ich do spełnienia wysokich wymagań panujących na dzisiejszym rynku pracy. W powiecie Goerlitz dostępnych jest obecnie ponad 1300 miejsc pracy. Do roku 2030 sytuacja zaostrzy się. Do tego czasu jedna trzecia pracowników przejdzie na emeryturę. To 26 000 osób, czyli niewyobrażalna liczba.
Polaków wracających z Wielkiej Brytanii ma zachęcić przede wszystkim bliskość Zgorzelca, gdzie np. dzieci mogłyby chodzić do szkoły, a rodziny mogłyby osiedlić się również po polskiej stronie Nysy Łużyckiej.
Jak informuje burmistrz Zgorzelca, Rafał Gronicz, w przyszłym roku ma zostać oddanych 500 mieszkań z zasobu prywatnego, a miasto pracuje nad projektem 230 mieszkań z zasobów miejskich. Ceny działek budowlanych w Zgorzelcu i okolicach również są w okazyjne, w porównaniu do niemieckiego rynku.

Jako niemiecko- polskie Europa- Miasto, Goerlitz i Zgorzelec rozwijają się aktywnie od wielu lat, zapewniając niepowtarzalną europejską atmosferę i styl życia.

- Tym możemy mocno zapunktować, a oprócz miejsc pracy oferujemy także wyjątkową jakość życia w porównaniu z dużymi miastami regionami metropolitalnymi- mówi burmistrz Rafał Gronicz.

Wszystko to, czego potencjalni nowi obywatele mogą spodziewać się w niemiecko- polskim mieście pokazuje strona www.welcome-goerlitz-zgorzelec.com. Oprócz obszernych informacji na temat pracy i życia w Goerlitz/Zgorzelec odpowiada ona wiele bardzo praktycznych pytań związanych z przeprowadzką do Niemiec, przedstawia przydatne linki, a także portretuje nowych mieszkańców Goerlitz.

- Zauważamy, że zainteresowanie tymi informacjami jest bardzo duże. Dzięki naszemu krótkiemu wprowadzeniu i historiom pełnych emocji, chcemy zaprosić międzynarodowych specjalistów do znalezienia i wykorzystania swoich zawodowych i prywatnych szans na przyszłość w naszym Europa- Mieście- wyjaśnia Andrea Behr, dyrektor zarządzająca Europastadt GoerlitzZgorzelec GmbH.

Na gospodarkę miasta i regionu największy wpływ mają średnie przedsiębiorstwa. Najwięksi pracodawcy to Birkenstock, Miejska Klinika w Goerlitz oraz Siemiens. Do najważniejszych branż zaliczają się budowa maszyn i pojazdów, usługi IT, opieka zdrowotna i turystyka. Oprócz firm z długoletnim stażem, które ugruntowały swoją pozycję na rynku, przybyło też wiele nowych przedsiębiorstw. Na znaczeniu zyskują w szczególności badania naukowe i rozwój.

Dane z września 2019 roku wskazują, że 11% mieszkańców Goerlitz to obcokrajowcy, a połowę z nich stanowią Polacy. Imigracja, zwłaszcza polskich rodzin, odmładza miasto i ma pozytywny wpływ dla rozwoju miasta. W przygranicznym mieście odsetek populacji niemieckiej wieku do 30 lat wynosi 25%, a zagranicznej jest o 20% większy. Jeśli chodzi o odsetek populacji w wieku powyżej 61 lat to Niemców jest o 30% więcej. Zagranicznych seniorów jest jednie 8%.

Kampania brexitowa to wspólny polsko- niemiecki projekt. Jednak nie jest to jedyny projekt władz Goerlitz, który ma pomóc w zasiedleniu tego miasta. Innym pomysłem jest “Miasto na próbę”- oferta, który polega na bezpłatnym zamieszkaniu w mieście ze światowej listy UNESCO na miesiąc. W ciągu pięciu tygodni wpłynęło ooło 150 wniosków. Zainteresowani zamieszkaniem w mieście nad Nysą Łużycką byli nie tylko Niemcy czy Polacy, ale i Czesi, Amerykanie czy Anglicy. Wybranych zostało 54 wnioskodawców, którzy zamieszkają wraz z rodziną lub przyjaciółmi i przez miesiąc będą testowali życie na pograniczu.

Spółka Komm Wohnen Service GmbH przygotowała trzy mieszkania, w których po kolei zamieszkają uczestnicy projektu. Dodatkowo KoLABORacja e. V., Kühlhaus e. V. i Wildwuchs e. V. zapewniają trzy etaty na próbę, co pozwoli zapoznać się z warunkami pracy na niemiecko- polskim pograniczu.
Głównym celem jest wyłapanie największych problemów i niedogodności związanych z życiem w Goerlitz. Osoby testujące po zakończeniu projektu mają za zadanie wskazać słabe i mocne strony mieszkania i pracowania właśnie tutaj. Dzięki temu miasto będzie miało możliwość popracowania nad minusowymi aspektami funkcjonowania w Goerlitz.

- Miasto Görlitz oferuje szeroki i zróżnicowany zakres przestrzeni życiowej i roboczej po umiarkowanych cenach, piękne otoczenie z wieloma atrakcjami kulturalnymi, historyczne centrum miasta, istniejące sieci branż kreatywnych, międzynarodowe środowisko położone w pobliżu granicy państwowej, a także pozytywny wizerunek - „Görliwood”, „najpiękniejsze miasto Niemiec”, „miasto europejskie”- zachwala pogranicze Constanze Zöllter z Interdyscyplinarnego Instytutu Zagospodarowania Przestrzennego w Goerlitz.

- Projekt jest skierowany do grupy osób niezwiązanych z konkretną lokalizacją, np. ci, którzy są niezależni i pracują w branżach kreatywnych. Celem jest wzbudzenie entuzjazmu dla miasta Goerlitz jako miejsca do życia i pracy. Jednocześnie projekt może wzmocnić istniejące sieci w branżach kreatywnych miasta- dopowiada Constanze Zöllter.

To nie pierwsza taka kampania na pograniczu. W poprzednich latach władze Goerlitz również apelowały do mieszkańców innych części świata, aby przyjechali zamieszkać właśnie tutaj na chwilę. Zawsze jednak był to okres krótszy- tydzień lub dwa tygodnie.

Goerlitz przyciąga rocznie 140 000 turystów. Miasto z listy UNESCO zachwyca zabytkami, jednak rzeczywistość tutaj nie jest taka piękna. Najniższe zarobki w całym kraju sprawiają, że pracę na najniższych szczeblach wykonują głównie obcokrajowcy, w tym Polacy, dla których nawet najniższa niemiecka krajowa wypłata to dobry pieniądz. Oczywiście pod warunkiem, że mieszka się po polskiej stronie rzeki granicznej.
Władze Zgorzelca i Goerlitz zapowiadają kolejne projekty dla nowych mieszkańców. Póki co jednak szczegółów zdradzić nie chcą.

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zgorzelec.naszemiasto.pl Nasze Miasto