Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Instytut CASUS w Goerlitz bada koronawirusa

Paulina Gadomska
Helmholtz-Zentrum Dresden-Rossendorf / D. Müller
Niemiecko- polski instytut CASUS to ośrodek badawczy, który w 2019 roku powstał w Goerlitz. Teraz odstawili wszystkie priorytetowe badania i skupili się na koronawirusie .

Podczas gdy grupa badaczy z CASUS w Goerlitz zwykle szuka lekarstw na chorobę Alzheimera, raka i Parkinsona, odszyfrowanie mechanizmu składania białek w celu zwalczania wirusa SARS-CoV-2 jest najwyższym priorytetem. Każda indywidualna symulacja jest jak los na loterię: im więcej masz biletów, tj. im więcej symulacji możesz rozegrać, tym większe prawdopodobieństwo trafienia w jackpota.

Center for Advanced Systems Understanding CASUS- bo tak brzmi pełna nazwa ośrodka badawczego- powstał w 2019 roku. Badacze skupiają się na nowoczesnych technologiach, metodach cyfryzacji i sztucznej inteligencji.Będą starali się odpowiedzieć m.in. na pytania jak zrozumieć i kontrolować procesy atomowe, czego możemy dowiedzieć się o mikroskopijnych cząsteczkach komórek i białek, aby móc zwalczyć raka, jaki wpływ będą miały zmiany klimatu za pięćdziesiąt lat. Te i inne zagadnienia będą badane i szeroko omawiane na arenie międzynarodowej.

Jak zaznacza profesor Leszek Pacholski z Uniwersytetu Wrocławskiego, powstanie instytutu CASUS to dla Goerlitz, Zgorzelca oraz Wrocławia bardzo dobra wiadomość. Poziom naukowy jest tu zdecydowanie wyższy.
- Niemieckie instytuty mają bardzo dobrą renomę. Idzie za tym olbrzymie doświadczenie i umiejętność organizacji takich ośrodków- opowiada. - Praca w niemieckim instytucie ma się do czynienia z większą ekspozycją na świat. Kandydaci z całego świata wysyłają do nas dokumenty i chcą się tutaj zatrudnić.

Badacze teraz mają inne zadanie. Naukowcy z Uniwersytetu Stanforda z siedzibą w Kalifornii wezwali ich do podjęcia badań nad złożonymi strukturami białkowymi SARS-CoV-2. Ma to kluczowe znaczenie dla opracowania skutecznej terapii przeciwciałami, która może zapobiec zakażeniu dróg oddechowych koronawirusem.

- Dzięki około 500 PFLOPS projekt składania jest teraz potężniejszy niż wszystkie superkomputery na świecie łącznie, a liczba zwolenników rośnie każdego dnia. Cieszymy się, że możemy w ten sposób przyczynić się do badań COVID-19 ”- mówi dr. Michael Bussmann, założyciel CASUS.

Instytut sam prowadzi cyfrowe badania interdyscyplinarnego systemu i łączy innowacyjne metody, takie jak symulacje, w celu rozwiązania palących problemów społecznych. Celem jest mapowanie złożonych systemów o niespotykanej dotąd rzeczywistości.

Naukowcy z CASUS wzięli udział w ogólnoeuropejskim hackathonie #EUvsVirus , który odbył się w dniach 24–26 kwietnia 2020 r. Badacze wymieniali się doświadczeniami w tworzeniu mobilnego urządzenia testowego dla SARS-CoV-2.

- Dzięki zaangażowaniu Helmholtz-Zentrum Dresden-Rossendorf i CASUS międzynarodowego projektu Folding, czynimy, Saksonia ma swój bardzo ważny wkład w walkę z koronawirusem- mówi Sebastian Gemkow, Minister Nauki Saksonii.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zgorzelec.naszemiasto.pl Nasze Miasto