Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jak zadbać o psa w sylwestra? Najlepiej nie strzelać, ale to nie na wszystkich działa. Co pomoże?

Justyna Orlik
Justyna Orlik
fot. ilustracyjne archiwum Polska Press
Do schroniska w Dłużynie Dolnej na Dolnym Śląsku trafiły dwa psiaki w okresie okołoświątecznym. Wiele nadal czeka na adopcję i mimo licznych apeli ludzie nadal prezentują swoim bliskim czworonogi pod choinkę. Przed nami sylwester, czyli najbardziej stresujący dla zwierząt dzień w roku. Wielu nie da się uchronić przed traumą związaną z hukiem i wystrzałami, ale sprawdzamy jak możemy im pomóc.

Wystrzały i huki w sylwestra bardzo źle działają na zwierzęta

Coraz więcej gospodarzy miast odchodzi od organizowania hucznych sylwestrów w centrum miast. Zakaz strzelania z fajerwerków będzie w nocy z 31 grudnia na 1 stycznia obowiązywał na terenie Mostu Staromiejskiego i przyległych uliczek w Goerlitz. Chodzi nie tylko o bezpieczeństwo ludzi, ale i zwierząt, dla których ta jedna noc w roku jest prawdziwą traumą. Wystrzały słychać już na kilka dni przed sylwestrem, więc każdy właściciel psa czy kota może na własne oczy przekonać się, czym dla jego pupila są głośne huki, słyszane w domu i na spacerze. Dziś skontaktowaliśmy się z Arlettą Pyrką ze schroniska dla zwierząt w Dłużynie Górnej, żeby zapytać jak pomóc przetrwać ten czas naszym czworonogom.

Zwierzęta w schroniskach nieopodal Zgorzelca (Dłużyna Dolna, Przylasek) mają to szczęście w nieszczęściu, że mieszkają poza centrum miast. Psy z Przylaska mają kojce w kompleksie leśnym i z rozmowy z pracownikiem wynika, że przytulisko nieopodal Lubania nie boryka się z problemem głośnych wystrzałów, bo w tym miejscu ich zwyczajnie nie słychać. Gorzej jest ze zwierzętami, które mieszkają w miastach. Jak im pomóc?

Jak pomóc psu w sylwestra? Porady

- Zwierzęta, szczególnie te zlęknione, najlepiej przygotować do Sylwestra dużo wcześniej. Warto odwiedzić weterynarza, który zaproponuje odpowiednie środki redukujące stres - często pomagają ziołowe suplementy w formie tabletek, obróżek, kropelek (jednak ich działanie można zauważyć po dłuższym okresie stosowania). W szczególnych przypadkach lekarz weterynarii przepisuje mocniejsze środki. - wyjaśnia Arletta Pyrka.

Dodaje, że stres łagodzi również bandażowanie, a w Internecie dostępne są wskazówki jak je poprawnie wykonać.

O bezpieczeństwo psa należy zadbać również na spacerze. Huki i wystrzały mogą sprawić, że zlęknione zwierzę wyrwie się właścicielowi ze smyczy i ucieknie.

- Warto pomyśleć o dodatkowych środkach bezpieczeństwa na spacerze, jak np szelki + obroża i podwójne zapięcie, adresatka z numerem telefonu właściciela. W przypadku zwierząt mieszkających w domach należy zaplanować ostatni spacer tego dnia wczesnym wieczorem, a tym, które mieszkają na posesjach dobrze jest przygotować schronienie w domu, w garażu na czas wystrzałów, sprawdzić szczelność ogrodzeń posesji i kojców, osłonić kojec itp. - wyjaśnia Arletta Pyrka. - Każdy właściciel zwierzęcia powinien mieć aktualne zdjęcie swojego podopiecznego - jeśli dojdzie do ucieczki, dzięki ogłoszeniom w Internecie (również na naszych stronach) łatwiej jest odnaleźć zwierzę. - dodaje.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na zgorzelec.naszemiasto.pl Nasze Miasto