Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jak zmieniały się kościoły w Zgorzelcu. Po niektórych nie ma już śladu. Co wiemy o ich historii? (ZDJĘCIA)

Justyna Orlik
Justyna Orlik
W Zgorzelcu istnieje 5 kościołów i cerkiew, ale czy wiecie, że przy ul. Daszyńskiego w Zgorzelcu, nieopodal Mostu Staromiejskiego, znajdował się ogromny kościół św. Ducha, a kościół św. Bonifacego zaczęto budować w 1929 roku? Jeden został zniszczony przez powódź, a w drugim pierwszym księdzem odprawiającym msze był Józef Rogoż. Poznajcie fascynującą historię zgorzeleckich kościołów! Naprawdę warto!

Kościół św. Ducha istniał przy ul. Daszyńskiego, ale zniszczyła go fala powodzi

Dawny kościół, o którego rozbiórce zdecydowano w kilka lat po powodzi z 1905 roku. Budynek rozebrano wraz z przylegającym do niego szpitalem. Stał po przekątnej katedry św. Piotra i Pawła, po drugiej stronie Mostu Staromiejskiego. Do dziś zachowane zostały dawne garbarnie nad Nysą Łużycką. Obecnie to budynek mieszkalny, gdzie na parterze znajduje się sklep Żabka.

Kościoły w Zgorzelcu. Jakie historie kryją?
Widok z ulicy na kościółfotopolska.eu

Gdzie znajdował się kościół św. Ducha? Mapa dojazdu

Kościół św. Józefa Robotnika przypomina słynną japońską budowlę. Co ma wspólnego z Tokio?

Pierwszy proboszcz parafii dostał w 1978 roku, Jan Kozak (wcześniej proboszcz parafii św. Bonifacego) dostał pozwolenie na rozpoczęcie dwupoziomowego kościoła, którego projektantami zostali: Wojciech Kurowski, Alina Niedźwiedzka-Kurowska, Jan Niedźwiedzki oraz Wojciech Marszałek. Wzorowali się na powstałej 26 lat wcześniej Katedrze Najświętszej Marii Panny w Tokio.

Kamień węgielny, pochodzący z wykopalisk Grobu Księcia Apostołów, wbudował w 1981 roku Henryk Gulbinowicz, metropolita wrocławski, a biskup legnicki Tadeusz Rybak poświęcił kościół i konsekrował ołtarz w 2000 roku.

Kościoły w Zgorzelcu. Jakie historie kryją?
Tak wyglądał kościół pod koniec lat 80-tychfotopolska.eu

Kościół św. Jana Chrzciciela w Zgorzelcu ma ponad 100 lat

Pierwotnie był to kościół ewangelicki, którego budowa trwała dwa lata. 15 maja 1907 roku budowla w stylu neoromańskim została oddana do użytku wiernych. W trakcie uroczystości tłumnie pojawili się mieszkańcy ówczesnej dzielnicy Moys, którzy uczestniczyli również w pierwszym nabożeństwie. Oficjalnie kościół ewangelicki został przekazany parafii św. Bonifacego w 1958 roku.

Kościoły w Zgorzelcu. Jakie historie kryją?
Superintendent Haupt i wikary Weicht poświęcili kościół w 1907 roku. W 1958 roku kościół został oficjalnie przekazany kościołowi katolickiemu św. Bonifacegofotopolska.eu

Cmentarz na terenie parafii Matki Boskiej Łaskawej

Nekropolia, niegdyś ewangelicka, powstała po wybuchu I Wojny Światowej i do 1939 r. służyła lokalnym mieszkańcom. Później chowano tu jeńców wojennych z terenu całej Europy, którzy byli więźniami Stalagu VIIIA. Po 1945 r. niektóre ze zwłok ekshumowano i przewieziono do Francji, Belgii i Włoch oraz na polskie cmentarze.

Los cmentarza w Zgorzelcu był podobny do tych na terenie całego kraju, kiedy na fali marca 1968 roku niszczono je, bo znajdowały się tam nagrobki Żydów. Na części nekropolii w całym kraju utworzono place zabaw dla dzieci lub zalesiono ich tereny. Wiele nigdy nie wróciło do poprzedniego stanu. W 1968 r. Rada Narodowa Zgorzelca podjęła decyzję o rozbiórce ówczesnego cmentarza. Cegły posłużyły jako materiał budulcowy, a kamienne nagrobki zostały sprzedane. Utwardzano nimi później podłoże ulic.

Dziś, cmentarz należy do parafii Matki Boskiej Łaskawej i jest wciąż rewitalizowany. 20 listopada 2010 r. nastąpiło uroczyste odsłonięcie tablic, upamiętniających pochowanych.

Kościoły w Zgorzelcu. Jakie historie kryją?
Dawny cmentarz ewangelicki i zachowane do dziś nagrobkifotopolska.eu

Jaka jest historia pozostałych kościołów w Zgorzelcu? Więcej na ich temat w opisach pod zdjęciami.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zgorzelec.naszemiasto.pl Nasze Miasto