Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Jezioro Leśniańskie i Jezioro Złotnickie wabi krajobrazem. Idealny pomysł na wycieczkę w długi sierpniowy weekend. Zwiedzanie 2022

Justyna Orlik
Justyna Orlik
Widok z kilkudziesięciometrowej zapory w dół
Widok z kilkudziesięciometrowej zapory w dół Justyna Orlik/archiwum nm
Przed nami długi sierpniowy weekend. A te miejsca idealne są na spędzenie wolnego czasu. Jezioro Leśniańskie to tak naprawdę zbiornik zaporowy, który powstał na rzece Kwisie. Usytuowane jest między dwoma miejscowościami: Gryfowem śląskim i Leśną na Dolnym Śląsku i powstało, żeby odgrodzić rzekę w pobliżu Czochy. Jezioro Złotnickie położone kilka kilometrów wyżej pełni dokładnie taką samą funkcję, a pojemność zbiornika wynosi 12,4 mln m³. Zobaczcie, jak tam pięknie i co można zrobić w wolnym czasie.

Spis treści

Turystów z całego Dolnego Śląska przyciąga w te rejony urokliwy zamek Czocha z pięknymi komnatami i legendami. Dookoła niego znajdują się dwa jeziora jedno Złotnickie, drugie Leśniańskie.

Zapora na Jeziorze Złotnickim i malownicza okolica. Tu warto się wybrać

Zbiornik zaporowy na rzece Kwisie powstał już w 1924 roku, a jego pojemność wynosi 12,4 mln m³. Budowa zapory o wysokości 36 metrów trwała od 1918 roku. Równolegle rozpoczęto prace nad projektem elektrowni, która powstała w latach 1922-1924. Jej architektem był Curt Bachmann. Na co dzień zbiornik zaporowy wykorzystywany jest do produkcji energii elektrycznej. Droga do niego wiedzie przez niesamowite tunele wydrążone w skałach. Na wejściu do każdego z nich wykuto kamienne napisy.

Zapora na Jeziorze Złotnickim
Elektrownia na Jeziorze Złotnickim. Widok z kilkudziesięciometrowej zaporyJustyna Orlik/archiwum nm

Szubienica Złotnicka to lokalna atrakcja turystyczna

Została wybudowana z granitu i znajduje się na wzniesieniu. Nie ma pewności czy wewnątrz murów, czy po ich zewnętrznej części umieszczono podest egzekucyjny, ale nie ma wątpliwości, że się tam znajdował. Szubienica stała tu już od 1707 roku, a kary śmierci wykonywano tu wielokrotnie. Świadczą o tym kości znalezione nieopodal. Na polecenie hrabiego Edgarda Otto von Uechtritza, który był ówczesnym właścicielem Czochy, dokonano ekshumacji szczątków ludzkich ciał, które później umieszczono w zajeździe w Złotnikach Lubańskich, żeby mieszkańcy i turyści mogli je oglądać. Lokalna "atrakcja" przyciągała rzesze gapiów, którzy tłumnie odwiedzali karczmę. Dziś do szubienicy z XVIII wieku została dostawiona wieżyczka. To miało pomóc w tym, żeby cała konstrukcja zaczęła przypominać średniowieczny zamek rycerski.

Zapora na Jeziorze Złotnickim
Szubienica przy zaporze na Jeziorze ZłotnickimJustyna Orlik/archiwum nm

Gorączka złota na Dolnym Śląsku!

Kilkaset lat wcześniej pozyskiwano na tych terenach złoto i świadczą o tym nazwy miejscowości: Złotniki Lubańskie i Złoty Potok. Po drugiej stronie jeziora znajduje się Złotnicka Czuba, która okolicznym mieszkańcom kojarzy się raczej z pagórkiem niż górą. Ciekawostką jest fakt, że w latach wpływów Związku Radzieckiego żołnierze szukali tutaj złóż uranu i robili odwierty. Są też Złotniki Lubańskie, mała mieścina, która dawniej mogła poszczycić się prawami wolnego miasta górniczego, które dostała w 1677 r. Na te lata przypada tez prawdziwa gorączka złota, która nie trwała jednak długo, bo skończyła się wraz ze schyłkiem XVII w.

Jezioro Leśniańskie, pole namiotowe i widok na zamek Czocha

Budowę zapory na Jeziorze Leśniańskim rozpoczęto w 1901 roku. Większość robotników zatrudniona do prac pochodziła z Austrii i Włoch, a kilku z nich straciło życie w wyniku niebezpiecznych warunków pracy. Koszt inwestycji wyniósł 1 270 000 marek, co jak na tamte czasy było zawrotną sumą. Nie ma w tym jednak nic dziwnego, bo zużyto niemal 32 tony dynamitu, żeby obiekt w ogóle mógł powstać. Nieopodal niego dziś znajduje się ośrodek wypoczynkowy.

Zapora na Jeziorze Leśniańskim
Widok z kilkudziesięciometrowej zapory w dółJustyna Orlik/archiwum nm

To tu można plażować w upalne dni. Miejsce jest godne polecenia szczególnie dla rodzin z dziećmi, bo nie ma tu czasu na nudę. Można wypożyczyć kajaki lub rowery wodne i z perspektywy wody podziwiać okolicę. Ważne, że nie trzeba robić tego w jeden dzień, bo na terenie przylegającego ośrodka znajduje się pole namiotowo-campingowe.

Pole campingowo-namiotowe, cennik 2022:

 • osoba 12,00zł +opł.miejsc.
 • dziecko do lat 12 8,00zł+opł.miejsc.
 • dziecko do lat 3 bezpłatnie +opł.miejsc.
 • namiot do 3 osób 15,00zł.
 • namiot dla 4 osób lub więcej 20,00zł.
 • przyczepa kampingowa do 5m 25,00zł.
 • przyczepa kampingowa powyżej 5m 30,00zł.
 • samochód kampingowy do 6m 35,00zł
 • samochód kampingowy powyżej 6m 40,00zł
 • samochód osobowy 20,00zł
 • samochód sypialny 30,00zł
 • motocykl 10,00zł
 • przedsionek, dostawka 15,00zł
 • przyczepa towarowa, podłodziowa 20,00zł
 • pies 5,00zł
 • przyłącze prądu 18,00zł

Wypożyczalnia sprzętu wodnego, cennik 2022:

 • kajak /2-U osobowy/ 20,00zł / h
 • kajak /2 osoby + 1 dziecko/ 30,00zł / h
 • kajak /4 osoby + 1 dziecko/ 35,00zł / h
Zapora na Jeziorze Leśniańskim
Plaża na Jeziorze LeśniańskimJustyna Orlik/archiwum nm

Jak dojechać na plażę nad Jeziorem Leśniańskim? Mapka dojazdu

Ośrodek wypoczynkowy położony jest w Suchej, niewielkiej miejscowości na Dolnym Śląsku nad samym Jeziorem Leśniańskim.

Chciałbyś się wybrać na weekend nad jezioro? Te są naprawdę niedaleko Zgorzelca, a można tam fantastycznie spędzić czas. Zobacz na zdjęciach!

od 7 lat
Wideo

Krzysztof Kolumb był polskim księciem?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zgorzelec.naszemiasto.pl Nasze Miasto