Koszykowka: PGE Turów skrzywdzony w Zielonej Górze?

Grzegorz Bereziuk
PGE Turów Zgorzelec toczył w Zielonej Górze wyrównany bój. Zgorzelczanie w dwóch spornych sytuacjach dwa razy zostali jednak ukarani przewinieniami technicznymi i ostatecznie przegrali 83:87.

Mecz w Zielonej Górze od początku był bardzo wyrównany, a żadna ze stron długo nie potrafiła odskoczyć na bezpieczny dystans. Wprawdzie po kwadransie gry Dolnoślązacy wygrywali 39:31 po trafieniu spod kosza Damiana Kuliga, ale po dwóch kwartach wygrywali zaledwie 43:42.

Po zmianie stron sprawy w swoje ręce starał się wziąć Arthur Lee. Amerykanin w tej części gry zdobył 10 pkt. W ważnym momencie z dystansu trafił też Giedrius Gustas. Wówczas zgorzelczanie wygrywali 65:64, ale w dalszym fragmencie meczu musieli odrabiać straty. Duża w tym zasługa wspomnianego wcześniej Waltera Hodge. Rozgrywający Zastalu tuż przed końcem trzeciej kwarty został sfaulowany przy próbie rzutu za trzy punkty. Ronald Moore długo nie mógł zgodzić się z tą decyzją sędziów i został ukarany przewinieniem technicznym. Hodge trafił cztery z pięciu rzutów wolnych (w całym meczu trafił 19 z 20 takich rzutów) i zielonogórzanie wyszli na pięciopunktowe prowadzenie.

PGE Turów jednak nie rezygnował i, mimo że w 32. minucie przegrywał 64:71 zdołał odrobić straty. Po trójce Konrada Wysockiego i skutecznej akcji podkoszowej Arthura Lee był remis 71:71.

Emocje sięgnęły zenitu w końcówce meczu. Przy stanie 85:83 dla Zastalu Walter Hodge nie trafił do kosza. Piłkę zebrał Arthur Lee, podał ją do Giedriusa Gustasa, ale Litwin poślizgnął się i wypuścił ją z rąk. Zdaniem gości na drodze rozgrywającego PGE Turowa stanął… arbiter, który wytrącił go z rytmu biegu. Nerwy na ławce rezerwowych puściły szkoleniowcowi PGE Turowa Jackowi Winnickiemu, który został ukarany przewinieniem technicznym. Ostatecznie Zastal zwyciężył 87:83.
W kolejnym meczu już w środę PGE Turów zagra w swojej hali z Energą Czarnymi Słupsk. Początek spotkania o godz. 20.15.

Zastal Zielona Góra – PGE Turów Zgorzelec 87:83 (19:19, 23:24, 27:21, 18:19)

Zastal: Hodge 33, Mirković 13 (1), Stelmach 12 (1), Mobley 8, Sroka 8 (1), Chanas 5 (1), Archibeque 4, Flieger 4, Rajewicz 0.

PGE Turów: Kickert 21 (1), Lee 12 (2), Wysocki 11 (2), Gustas 9 (1), Jackson 8 (1), Lauderdale 6, Cel 5, Chyliński 5, Mielczarek 3 (1), Kulig 3, Moore 0, Gabiński 0.