Lubań/Jakuszyce: Zielone berety na śniegu

Janusz Pawul / OSS SG
Bez pograniczników XXXV Bieg Piastów nie byłby takim sukcesem
Bez pograniczników XXXV Bieg Piastów nie byłby takim sukcesem OSS SG Lubań
XXXV Bieg Piastów nie odbyłby się z takim rozmachem i nie był takim sukcesem, gdyby nie oni

Zanim pierwsi biegacze pojawili się w miniony weekend na Polanie Jakuszyckiej, od wczesnych godzin porannych pracowali tam już strażnicy graniczni, którzy na skuterach śnieżnych przewozili sędziów, służby ratownicze i logistyczne w najważniejsze punkty na trasie biegu. Zieloni pełnili też funkcję sędziów startowych, obsługiwali punkty pomiaru czasu i bufety dla zawodników na trasie.

Przy okazji Biegu Piastów przeprowadzone zostały także mistrzostwa SG w biegach narciarskich. W tym roku do sportowej rywalizacji na dystansach 50 i 26 km stanęło 80 funkcjonariuszy z oddziałów, ośrodków szkolenia SG, Komendy Głównej SG oraz drużyny służb mundurowych z Niemiec i Czech.

W klasyfikacji drużynowej na dystansie 26 km zwyciężyła reprezentacja Bieszczadzkiego Oddziału SG. II miejsce zajęli reprezentanci Morskiego Oddziału SG. Trzecia była drużyna Warmińsko-Mazurskiego Oddziału SG.

W rywalizacji kobiet na dystansie 26 km, w klasyfikacji międzynarodowej wygrała Loreen Schiffner.
II miejsce wywalczyła Anna Stera, a na III stopniu podium stanęła Agnieszka Leszega.

W klasyfikacji OPEN kobiet zwycięstwo odniosła Anna Stera z Morskiego Oddziału SG. Srebro zdobyła Agnieszka Leszega z Bieszczadzkiego Oddziału SG, a III miejsce przypadło Magdalenie Gondek z Nadwiślańskiego Oddziału Straży Granicznej.

Największe emocje wzbudziła rywalizacja mężczyzn, którzy walczyli na dystansach 26 i 50 km.
W klasyfikacji OPEN na 50 km najwyższe podium zajął Wojciech Cybruch z Nadodrzańskiego Oddziału SG. II miejsce zajął Ryszard Malung także z Nadodrzańskiego Oddziału SG. Trzeci stopień podium przypadł Andrzejowi Dziedzickiemu z Bieszczadzkiego Oddziału SG.

W klasyfikacji międzynarodowej dystans 50 km najszybciej pokonał Wojciech Cybruch. Tuż za nim metę przekroczył Enrico Rauch. Trzeci przybiegł Ryszard Malung.

Dystans 26 km w klasyfikacji OPEN przebiegł najszybciej Eugeniusz Słobodzian ze Śląskiego Oddziału SG. Linię mety jako drugi przekroczył Tomasz Szeremeta z Bieszczadzkiego Oddziału SG. Trzeci był Mariusz Krygier z Warmińsko-Mazurskiego Oddziału SG.

Zwycięzcą międzynarodowej klasyfikacji na dystansie 26 km został Kunze Holm. Drugie miejsce zajął Eugeniusz Słobodzian, trzeci był Tomasz Szeremeta.

Po raz pierwszy do sportowej rywalizacji stanęli emerytowani funkcjonariusze SG. Zwycięzcą w tej kategorii na dystansie 50 km został Zdzisław Gulbierz. II miejsce zajął Józef Pawlikowski, a III na mecie zameldował się Krzysztof Ostaszewski.

Dystans 26 km najszybciej pokonał Arkadiusz Ogorzałek. Na II stopniu podium stanął Andrzej Iwanek, a trzeci przybiegł Mirosław Szynkowski.