Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Lubań po wojnie wyglądał jak pobojowisko. Kupa gruzu, czołgi na ulicach i zniszczone kamienice

Justyna Orlik
Justyna Orlik
Legnica, Bolesławiec i Lubań to trzy dolnośląskie miasta, które zostały najbardziej dotknięte w wyniku walk, jakie stoczono w trakcie II wojny światowej. Już jutro (1 września) rocznica jej wybuchu. Zniszczenia to rezultat działań militarnych pomiędzy wycofującymi się siłami Wehrmachtu, a postępującymi siłami Armii Czerwonej. Jak w tym czasie wyglądał Lubań?

Od lutego do maja 1945 roku w Lubaniu toczyły się walki wojsk niemieckich z 6. Gwardyjskim Korpusem Pancernym z 1 Frontu Ukraińskiego Armii Czerwonej. To w ich efekcie 60% miasta zostało zniszczone, a na ulicach pojawiły się czołgi.

Armia Czerwona rozpoczęła operację wiślańsko-odrzańską już w styczniu 1945 roku. Zależało jej na podbiciu przemysłowego Wrocławia, a także uniemożliwieniu Niemcom korzystania z linii Kolei Górnośląskiej. Niemcy z kolei zaplanowali początkiem marca tajną operację "Kozica", która miała za zadanie zamknąć w kotle lubańskim zaangażowane w walkach siły sowieckie.

W dniach 2-5 marca „39 Korpus Pancerny” gen. Karla Deckera okrążył Sowietów od północnego zachodu, a od południowego wschodu otaczał je 57 Korpus Pancerny gen. Friedricha Kirchnera. Większość jednostek 3 Armii Pancernej gen. Rybałki znalazła się w „kotle”. Do pomocy wysłano 57 Samodzielny Gwardyjski Pułk Czołgów Ciężkich, co pozwoliło uratować część armii. Do niewoli dostało się 176 żołnierzy, a Niemcy zdobyli 48 dział samobieżnych.

8 marca 1945 roku w Lubaniu pojawił się sam Joseph Goebbels i osobiście wręczył 16-letniemu wówczas Wilhelmowi Hübnerowi Krzyż Żelazny 2 klasy za zasługi w obronie miasta. Lubań bardzo ucierpiał w wyniku walk toczonych w centrum miasta i na górze Kamienna. Jego odbudowa zajęła wiele lat. W 1946 roku wysiedlono stąd ludność niemiecką, a samo miasto zostało włączone do Polski.

Jak wyglądał Lubań w tym czasie?

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zgorzelec.naszemiasto.pl Nasze Miasto