Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

"Medytacje nad talerzem", czyli XX Regionalny Pokaz Potraw Ziemi Łęczyckiej [ZDJĘCIA]

Redakcja
fot. Joanna Kaźmierczak
Już po raz dwudziesty mieszkańcy powiatu łęczyckiego spotkali się na Regionalnym Pokazie Potraw Ziemi Łęczyckiej. W tym roku hasłem Dnia Łasucha były "medytacje nad talerzem". Uczestnicy stanęli na wysokości zadania i dzisiaj ocenie jurorów poddali ponad 90 przygotowanych specjalnie na tę okazję potraw!

XX Regionalny Pokaz Potraw Ziemi Łęczyckiej odbywał się pod hasłem "medytacje nad talerzem". Tradycyjnie zorganizowało go Stowarzyszenie kobiet Ziemi Łęczyckiej z pomocą Starostwa Powiatowego w Łęczycy, Domu Kultury w Łęczycy oraz Urzędu Miasta w Łęczycy. Dzień Łasucha w domu kultury był prawdziwą ucztą. Na stołach znalazły się m.in. ciasta, pączki, faworki, pasztety, ryby oraz wiele innych pysznych potraw.

W Dniu Łasucha wzięło udział 20 zespołów z pow. łęczyckiego, poddębickiego i zgierskiego. W pokazie uczestniczyły także dzieci ze Szkoły Podstawowej w Topoli Królewskiej oraz młodzież ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Łęczycy i Zespołu Szkół Mechanizacji Rolnictwa w Piątku.

Po dokonaniu oceny wyróżniono następujące stoiska i przyznano nagrody:
1. Koło Gospodyń Wiejskich Gawronki oraz Samorządowa Szkoła Podstawowa im. Władysława Łokietka w Topoli Królewskiej
2. KGW Pruszki oraz Zespół Placówek Edukacyjno- Wychowawczych w Łęczycy
3. KGW Konopnica oraz Zespół Szkół Mechanizacji Rolnictwa w Piątku
4. KGW Jacków

Pokazowi tradycyjnie towarzyszyła broszura z przepisami na prezentowane dziś specjały, dzięki której każdy z gości będzie mógł przygotować te potrawy w domu.

Panie ze Stowarzyszenia Kobiet Ziemi Łęczyckiej polecają m.in. faszerowanego pstrąga.
Składniki:

2 pstrągi, 1 czerstwa bułka, 1 jajko, 2 łyżki posiekanej pietruszki, 2 cebule, 2 łyżki masła, sól, pieprz, gałka muszkatołowa.

Sposób przygotowania:
Pstrągi umyć i wydłubać oczy, pozbyć się łusek oraz skrzeli. Następnie wypatroszyć i jeszcze raz umyć. Nożycami przeciąć kręgosłup przy głowie i ogonie tak, aby można było go wyciągnąć. Odciąć płetwy. Po wyciągnięciu kręgosłupa, łyżką oddzielić mięso od skóry. Uważać, żeby nie uszkodzić skóry, głowy i ogona. Odfiletowaną rybę zmielić na drobnych oczkach odciśniętą z mleka bułką, podsmażoną na maśle cebulą oraz gotowanym jajkiem. Do zmielonej masy dodać posiekaną pietruszkę, sól, pieprz i gałką muszkatołową. Dokładnie wymieszać masę. Nałożyć w skórę pstrąga i zawinąć w folię spożywczą. Zawiązać tak, aby nie dostała się woda. Ryby gotować w dużej ilości wody przez godzinę. Woda musi mieć temp. około 100 stopni Celsjusza. Ryby najlepiej smakują na zimno zalane galaretą rybną.

Życzymy smacznego! :)

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Chmieleńskie Babki Wielkanocne 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na leczyca.naszemiasto.pl Nasze Miasto