Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Metal ciężki przyczyną endometriozy? Działa jak estrogen i latami kumuluje się w organizmie. Wyniki badania mówią same za siebie

Redakcja
Wideo
od 16 lat
Masowe występowanie endometriozy wśród kobiet skłania badaczy do poszukiwania jej przyczyn. Wciąż nie są znane, jednak ważnym czynnikiem choroby może być ekspozycja na toksyczny metal ciężki. Naukowcy powiązali właśnie jego wysokie stężenie w moczu kobiet z częstszymi diagnozami choroby.

Spis treści

Kto choruje na endometriozę?

Endometrioza dotyka jedną na 10 kobiet w wieku reprodukcyjnym, ale chorują na nią także osoby młodsze i seniorki.

Młoda kobieta źle się czuje
Nie tylko kadm to metaloestrogen. Podobne szkodliwe działanie mają inne metale, takie jak chrom czy glin (aluminium). Racool_studio/freepik

W przebiegu endometriozy występuje chroniczny ból i objawy, które często uniemożliwiają normalne funkcjonowanie. Wynikają z obecności tkanki podobnej do endometrialnej poza macicą. Przyczyny tego stanu rzeczy do dziś nie zostały ustalone.

Badania Uniwersytetu Stanowego Michigan (MSU) sugerują jednak powiązanie rozwoju endometriozy z obecnością w organizmie kadmu, o czym poinformowano 24 lipca 2023 r. w piśmie „Human Reproduction”.

– Pomimo negatywnego wpływu endometriozy na jakość życia wciąż pozostaje ona zbyt mało zbadaną chorobą – powiedziała dr Kristen Upson, profesor na Wydziale Epidemiologii i Biostatystyki MSU, która kierowała nowymi pracami.

Czytaj też:

Kadm jest pierwiastkiem toksycznym, a przy tym metaloestrogenem, co oznacza, że w organizmie może zachowywać się jak hormon estrogen i zaburzać gospodarkę hormonalną. Głównym źródłem skażenie jest wdychanie dymu papierosowego, a także spalin i smogu. Obok zanieczyszczenia powietrza problemem jest także spożywanie warzyw z gleby o jego wysokiej zawartości.

– Poprzez przyglądanie się czynnikom środowiskowym, takim jak metal kadm, przybliżamy się do zrozumienia czynników ryzyka rozwoju tej choroby – dodała Mandy Hall, analityk na tym samym wydziale i główna autorka pracy.

Sprawdź też:

Narażenie na kadm jako przyczyna endometriozy?

Badanie MSU sprawdzające potencjalny związek między poziomem kadmu w organizmie i rozwojem endometriozą nie jest pierwszym, ale stanowi największą pracę, w której uwzględniono stężenie kadmu w moczu. Poziom ten jest odzwierciedleniem długoterminowego narażenia na ten toksyczny metal na przestrzeni 10-30 lat.

Naukowcy poddali analizie dane z badania NHANES (National Health and Nutrition Examination Survey), które objęło reprezentatywną część amerykańskiej populacji w latach 1999-2006, bo ponad 41 tys. osób. Z tej liczby eksperci wyodrębnili uczestniczki w wieku 20-54 lata, dla których dostępne były informacje nt. rozpoznania endometriozy.

Zobacz: Polscy naukowcy stworzyli test na endometriozę

Następnie podzielono kobiety na cztery grupy (kwartyle): w pierwszej znalazły się te z najniższym stężeniem kadmu w moczu, a w ostatniej – te z najwyższym.

Wykazano, że u pań z trzeciej i czwartej grupy chorobę diagnozowano dwukrotnie częściej niż u tych z grupy pierwszej. Natomiast wśród kobiet mających najwięcej metalu ciężkiego w moczu chorowało aż 60 procent osób.

Autorki badania podkreślają, że wnioski z ich pracy muszą być potwierdzone w kolejnych badaniach. Co ważne, stanowi ona część większego przedsięwzięcia poświęconego kobiecemu zdrowiu. Jego celem jest ustalenie codziennych źródeł narażenia na kadm i jego wpływu na rozwój chorób ginekologicznych.

Źródło: Toxic metal cadmium could be linked to the development of endometriosis, study suggests News Medical

Polecamy także:

Kochaj bezpiecznie

Dodaj firmę
Logo firmy Narodowy Fundusz Zdrowia Centrala
Warszawa, ul. Rakowiecka 26/30
Autopromocja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Metal ciężki przyczyną endometriozy? Działa jak estrogen i latami kumuluje się w organizmie. Wyniki badania mówią same za siebie - Strona Zdrowia

Wróć na zgorzelec.naszemiasto.pl Nasze Miasto