Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

"Mieszczuchy" wyprowadzają się na wieś i skarżą się na rolników, że za głośno pracują!

Joanna Rebejko
pixabay
Trwa sezon żniw i praca na polach wre! Rolnicy wyjeżdżają w pole, kiedy tylko mogą, jednak zamiast skupić się na zbiorach, muszą stawiać się na policji i w sądach, żeby tłumaczyć się ze swojej pracy...

Skargi na rolników składają najczęściej mieszkańcy niezwiązani z produkcją rolną, którzy przeprowadzili się z miasta na wieś – przeszkadza im to, że obornik śmierdzi, krowa muczy, kogut pieje o szóstej rano, a kombajny pracują nawet późnymi wieczorami. Jedna z najbardziej absurdalnych skarg dotyczy się zbyt dużych upraw rzepaku, który wydziela duszący zapach. Mało kto jednak zdaje sobie sprawę, że ramy czasowe pracy rolnika uzależnione są od warunków atmosferycznych i przez to zmuszeni są do pracy w nocy.
Dla nich wieś to przede wszystkim miejsce pracy, jak podkreślił prezes Dolnośląskiej Izby Rolniczej – Leszek Grala.

W walkę z rolnikami zostały włączone paragrafy, sądy i policja. Rolnicy karani są przede wszystkim na podstawie przepisu art. 51 § 1 Kodeksu wykroczeń, który stanowi:

Kto krzykiem, hałasem, alarmem lub innym wybrykiem zakłóca spokój, porządek publiczny, spoczynek nocny albo wywołuje zgorszenie w miejscu publicznym, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny

To nie spodobało się Dolnośląskiej Izbie Rolniczej, która wydała z tego powodu specjalną broszurę "Rolnictwo to praca, nie wybryk" i możemy w niej przeczytać o wyraźnym sprzeciwie "wobec utrudnianiu pracy producentom rolnym na obszarach tradycyjnie wiejskich przez napływowych mieszkańców".
Nieustanne skargi nazywane są "zjawiskiem uporczywego zakłócania, a wręcz prześladowania". Apelują także do samorządowców, by ci pomogli informować o "podstawowej funkcji wsi i sezonowości pracy w rolnictwie".
W sprawę włączyła się także Krajowa Rada Izb Rolniczych, która zwróciła się do resortu rolnictwa o wprowadzenie jednolitych przepisów chroniących obszary produkcji rolnej.

Dolnośląska Izba Rolnicza oferuje rolnikom bezpłatną pomoc prawną – można ją uzyskać w głównym biurze izby, a także w jednostkach terenowych.

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zgorzelec.naszemiasto.pl Nasze Miasto