Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Morawiecki powiedział, że Republika Czeska zgodziła się wycofać wniosek skierowany do TSUE, ale premier Czech stanowczo temu zaprzecza

OPRAC.:
Justyna Orlik
Justyna Orlik
Twitter/Mateusz Morawiecki
Od kilku dni nie milkną echa związane z sytuacją kopalni Turów. Mateusz Morawiecki, premier Polski, pojawił się w Dolnośląskim Urzędzie Wojewódzkim na odprawie, w trakcie której omawiano strategię dotyczącą dalszego rozwoju wypadków. Wczoraj zapewniał, że wyniku porozumienia Republika Czeska zgodziła się wycofać wniosek skierowany do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, ale premier Czech stanowczo temu zaprzecza: „Nie zgadzam się z tym. Nie wycofamy pozwu."

W oficjalnym oświadczeniu premiera, opublikowanym na stronie rządowej czytamy:

Żadne decyzje Trybunału Sprawiedliwości UE nie mogą naruszać obszarów związanych z podstawowym bezpieczeństwem krajów członkowskich. Bezpieczeństwo energetyczne należy właśnie do tego obszaru. Z kopalnią Turów jest powiązane nawet 4-7% produkcji energii elektrycznej Polski. Od jej stabilnego działania zależy możliwość funkcjonowania polskich domów, szkół, szpitali i przedsiębiorstw. Jej stabilne działanie ma wpływ na bezpieczeństwo, zdrowie i życie milionów obywateli Polski. Zależy od niej normalne życie obywateli naszego kraju. Dzisiejsza decyzja TSUE jest bezprecedensowa i sprzeczna z podstawowymi zasadami funkcjonowania UE. Podjęte działania są nieproporcjonalne.

Mateusz Morawiecki spotkał się z premierem Czech Andrejem Babiszem, żeby porozmawiać o wypracowaniu wspólnego porozumienia w sprawie Turowa. W nocy z poniedziałku na wtorek po zakończeniu pierwszego dnia szczytu w Brukseli powiedział:

Jesteśmy bardzo blisko porozumienia z Czechami. W wyniku porozumienia Republika Czeska zgodziła się wycofać wniosek skierowany do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej - informował Mateusz Morawiecki

Dziś, w trakcie brifiengu prasowego, Anrej Babisz stanowczo zaprzeczył tym słowom. Powiedział, że nic takiego się nie wydarzy, a Czechy nie wycofają pozwu.

Po medialnych publikacjach Piotr Müller, rzecznik prasowy rządu, umieścił informację na Twitterze:

Wczoraj specjalny zespół samorządowo-rządowy uzgodnił kierunkowe wytyczne do umowy pomiędzy Polską a Czechami. Umowa powinna być w tej chwili spisywana w dłuższej formie i przedstawiona do właściwego zaakceptowania w procedurach krajowych. - dodał Müller.

Premier Mateusz Morawiecki poinformował także, że zostanie powołana komisji ekspercka, która będzie badała kwestie środowiskowe związane z odkrywką. Grupa PGE ma zakończyć inwestycję ekranu doziemnego, który będzie eliminował odpływ wody.

Rzecznik rządu dodał, że Polska z Czechami podejmą działania jeżeli chodzi o tematy środowiskowe związane z ochroną wód gruntowych. Polska na wpsółfinansowanie tych celów przeznaczy między 40 a 45 mln euro na projekty wieloletnie w zakresie tematów środowiskowych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Debata prezydencka o Gdyni. Aleksandra Kosiorek versus Tadeusz Szemiot

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zgorzelec.naszemiasto.pl Nasze Miasto