Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Muzeum Śląskie nakręciło film „Niezwykła kariera rzeźbiarki Dorothei von Philipsborn”

OPRAC.:
Paulina Gadomska
Paulina Gadomska
Muzeum Śląskie w Görlitz
Film Muzeum Śląskiego w Görlitz „Niezwykła kariera rzeźbiarki Dorothei von Philipsborn” przybliża postać śląskiej rzeźbiarki, która do dziś pozostaje niesłusznie zapomniana. Tworzyła na Dolnym Śląsku i w Saksonii.

Spis treści

Film o niezwykłej rzeźbiarce

Film Muzeum Śląskiego w Görlitz „Niezwykła kariera rzeźbiarki Dorothei von Philipsborn” przybliża postać śląskiej rzeźbiarki, która do dziś pozostaje niesłusznie zapomniana. Po otrzymaniu przez muzeum kilku starych walizek z dokumentami i zdjęciami, a także kilku rzeźb, odkrywamy ciekawe losy utalentowanej artystki.

Film jest dostępny na kanale YouTube Muzeum Śląskiego w trzech wersjach językowych: polskiej, niemieckiej oraz angielskiej. Powstawał on przez kilka miesięcy we współpracy z b-Art Studio z Polski i był poprzedzony wielotygodniową analizą otrzymanych dokumentów i fotografii.

Artystka tworzyła na Dolnym Śląsku i w Saksonii

Po raz pierwszy można zobaczyć niepublikowane wcześniej archiwalne zdjęcia z życia Dorothei von Philipsborn (1894 – 1971). Przedstawiamy twórczość artystyczną oraz losy niezwykłej rzeźbiarki, która tworzyła w powiecie świdnickim (obecnie Dolny Śląsk) oraz na Górnych Łużycach (obecnie Saksonia). Jej rzeźby zachowały się do dziś m.in. w rękach prywatnych. Można je zobaczyć także w przestrzeni publicznej w Polsce, Saksonii i Turyngii.

Nasza cyfrowa produkcja wpisuje się w właśnie trwające dwie wystawy w Niemczech, gdzie do 30 października zobaczyć można prace rzeźbiarki: "Między tradycją a nowoczesnością. Rzeźbiarki Dorothea von Philipsborn i Renée Sintenis w dialogu" w Brandenburskim Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Cottbus oraz "Dorothea von Philipsborn - podejście do niezwykłego życia" w Muzeum Szkła w Weißwasser.

Więcej dowiedzie się z filmu!

Cyfrowa produkcja powstała dzięki współfinansowaniu przez program INTERREG Polska-Saksonia 2014-20, w ramach projektu "Śląsk - wspólne dziedzictwo przyrodnicze i kulturowe" we współpracy z Karkonoskim Parkiem Narodowym w Jeleniej Górze.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wideo
Wróć na zgorzelec.naszemiasto.pl Nasze Miasto