Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Naukowcy z Politechniki Śląskiej chcą pokonać koronawirusa. Weszli w skład międzynarodowego zespołu

PM
Pixabay
Naukowcy z Politechniki Śląskiej weszli w skład międzynarodowego zespołu badawczego. Pracują nad jednym z kluczowych enzymów wirusa SARS-CoV-2. Badania mogą pomóc w szybszym poznaniu struktury wirusa, a w efekcie pomagają w zaprojektowaniu skutecznych leków lub szczepionek.

Tunneling Group to grupa badawcza działająca przy Centrum Biotechnologii Politechniki Śląskiej. Zespół, działający pod kierunkiem dr. hab. Artura Góry, w ostatnim czasie współpracował z badaczami z Uniwersytetu Alberty w Kanadzie oraz Politechniki w Turynie.

Udało im się scharakteryzować główną proteazę SARS-CoV-2 (SARS-CoV-2 Mpro). Porównali ją także z odpowiadającym enzymem wirusa wywołującego SARS (SARS-CoV Mpro). Badania mogą pomóc w szybszym poznaniu struktury i specyfiki wirusa, a w efekcie pomagają w zaprojektowaniu skutecznych leków lub szczepionek.

- Początkowo chcieliśmy porównać zachowanie obu enzymów i na tej podstawie zaproponować związki, które były już wcześniej przebadane i mogłyby szybko zostać wprowadzone, aby zahamować aktywność głównej proteazy, a tym samym zahamować namnażanie się wirusa. Niestety, już podczas wstępnych analiz okazało się, że kieszeń wiążąca substrat, w której miałoby następować wiązanie związków hamujących działanie enzymu, jest bardzo ruchliwa. Co oznacza, że nie możemy skorzystać z drogi na skróty - opowiada o wynikach badań dr hab. Artur Góra. - Dodatkowo zaobserwowaliśmy, że nasz cel molekularny może łatwo ulec dalszym zmianom, gdyż charakteryzuje się dużą zmiennością ewolucyjną - dodaje.

- To w efekcie oznaczałoby, że cały nasz i naszych Partnerów wysiłek może pójść na marne. Dlatego też niezwłocznie rozpoczęliśmy prace nad wytypowaniem innego - mniej ruchliwego i ewolucyjnie stabilnego - rejonu białka Mpro, do którego potencjalne leki mogłyby się wiązać skuteczniej – mówi dr hab. inż. Artur Góra.

Teraz badacze chcą spróbować przewidzieć możliwe drogi ewolucji. Już teraz wiadomo, że wirus wyizolowany we Włoszech różni się od tego występującego w chińskim Wuhan. Oznacza to, że może dojść do mutacji, które doprowadzą do zmian w sekwencji głównej proteazy.

Prace zespołu badawczego nie są tylko teoretyczne. Naukowcy mogą błyskawicznie sprawdzić skuteczność wiązania się wytypowanych związków. Wszystko to, dzięki nowoczesnej platformie do wysokoprzepustowej analizy interakcji międzycząsteczkowych dostarczonej przez firmę NanoTemper.

W zespole badawczym z ramienia Politechniki Śląskiej pracują: dr hab. Artur Góra z Centrum Biotechnologii, doktorantki - mgr Karolina Mitusińska z Centrum Biotechnologii i Wydziału Chemicznego, mgr inż. Maria Bzówka ze Wspólnej Szkoły Doktorskiej, oraz inż. Agata Raczyńska i inż. Aleksandra Samol z Wydziału Automatyki, Elektroniki i Informatyki.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gliwice.naszemiasto.pl Nasze Miasto