MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Organizacje pozarządowe i posłowie mówią głośne NIE dla działalności Kopalni Węgla Brunatnego Turów

Justyna Orlik
Justyna Orlik
Wspólny apel: "Europa i Polska muszą powstrzymać negatywne skutki działalności Turowa oraz zapewnić sprawiedliwość klimatyczną i sprawiedliwy dostęp do wody" podpisało kilkudziesięciu posłów i europarlamentarzystów oraz 52 organizacje pozarządowe z całej Europy. W treści dokumentu pojawia się informacja, że: "Na granicy Polski z Czechami i Niemcami odkrywkowa kopalnia węgla brunatnego Turów drenuje ziemię, pozostawiając całe wsie bez dostępu do wody pitnej."

Kopalnia obecnie działa na podstawie sześcioletniego przedłużenia koncesji wydobywczej, uzyskanej bez konsultacji społecznych i odpowiedniej oceny oddziaływania na środowisko. Od maja 2020r. kopalnia działa więc nielegalnie. - czytamy w apelu.

Kilka dni temu, wspólna inicjatywa polskich posłów, organizacji pozarządowych oraz europarlamentarzystów trafiła na piśmie do Międzynarodowej Komisji ds. Ochrony Odry przed Zanieczyszczeniem, rządu Rzeczpospolitej Polskiej i Komisji Europejskiej. Cała sprawa nabiera rozpędu, a dalsza działalność Turowa kolejny raz staje pod znakiem zapytania.

Należąca do skarbu państwa Polska Grupa Energetyczna grozi rozbudową kopalni i ponownym udzieleniem licencji na jej działalność do 2044r., rażąco naruszając przepisy unijne. Jeśli do tego dojdzie, tysiące ludzi może stracić dostęp do wody w obliczu globalnego kryzysu zdrowotnego i klimatycznego. - wyjaśniają inicjatorzy apelu.

Działalność kopalni i elektrowni Turów, zdaniem ekspertów, negatywnie wpływa na stany wód w dorzeczu Odry i na przybrzeżne wody Bałtyku. Te daleko idące skutki odczuwane są nie tylko przez Polaków, ale również przez Niemców i Czechów.

Społeczności, które są w bezpośredniej linii rażenia kopalni Turów, już teraz doświadczają niedoborów wody. Ich członkowie są także narażeni na wyjątkowo wysokie stężenie cząstek stałych w powietrzu, którym oddychają. Płacą wysoką cenę za chciwość PGE. Nie mogą już dłużej czekać. - wynika z dalszej treści apelu.

Inicjatywa, podjęta przez organizacje pozarządowe oraz posłów, poprzedza plenarne spotkanie Międzynarodowej Komisji Ochrony Odry przed Zanieczyszczeniem, które zostało zaplanowane w dniach 23-24 listopada.

Na oficjalnym profilu na Facebooku, posłanki Małgorzaty Tracz z Bolesławca, należącej do Partii Zielonych, pojawił się post, który wzywa członków MKOO "do wysłuchania obywateli Polski, Czech i Niemiec i wpisania górnictwa węgla brunatnego, a konkretnie kopalni Turów, na listę problemów ponadregionalnych, którymi będą się zajmować wszystkie trzy kraje w skoordynowany sposób."

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Eurowybory 2024. Najważniejsze "jedynki" na listach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zgorzelec.naszemiasto.pl Nasze Miasto