Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ostrożnie z fajerwerkami!

HAK
arc.polskapresse
Ostrożnie z fajerwerkami! Są piękne, kolorowe ale też niebezpieczne, jednak żadna noc sylwestrowa nie może się bez nich odbyć. Petardy rok w rok zbierają żniwo w postaci oparzeń, urwanych palców czy uszkodzonego słuchu.

Dlaczego sztuczne ognie mogą być niebezpieczne? Bo przede wszystkim, chociaż dostarczają niesamowitych wrażeń wizualnych, wciąż stanowią materiał wybuchowy. Ponad to fajerwerki składają się z wielu substancji chemicznych między innymi chloranów, azotanów czy siarki. Ich nieumiejętne użycie może doprowadzić do poważnych obrażeń ciała, a nawet śmierci. Na szczęście w Zgorzelcu od kilku lat pod tym względem jest w miarę spokojnie. - Co roku trafia do nas około 5-8 osób z poparzeniami – informuje lek. med. Arkadiusz Kawka, kierownik Oddziału Ratunkowe WS SPZOZ w Zgorzelcu. – Na szczęście są to lekkie obrażenia, które w żaden sposób nie zagrażają życiu czy zdrowiu. Pacjenci po opatrzeniu są zwalniani do domu – dodaje Kawka.

Czy to oznacza, że świadomość wśród społeczeństwa wzrosła? Tego nie wiadomo, wiadomo natomiast, że wzrosła wśród sprzedawców. Od wielu lat środki pirotechniczne mogą być sprzedawane tylko i wyłącznie osobą pełnoletnim, a za nie stosowanie się do tego przepisu może grozić kara nawet do dwóch lat pozbawienia wolności. - Każdego roku prowadzimy wzmożone kontrole na stoiskach gdzie sprzedawane są fajerwerki – _mówi Wojciech Ciupajło, komendant Straży Miejskiej w Zgorzelcu. _– W ciągu ostatnich kilku lat sprzedaż głównie przeniosła się do supermarketów, a tam niestety nie mamy prawa prowadzić takich kontroli. Jednak również te placówki chcąc prowadzić sprzedaż sztucznych ogni muszą stosować się do prawa przeciw pożarowego – dodaje Ciupajło. Istnieje również mniejsze prawdopodobieństwo, że petardy zostaną sprzedane osobie małoletniej w miejscu gdzie dookoła są kamery, a zakupy robi wiele osób.

Fajerwerki nie stanowią zagrożenia tylko dla ludzi ale również dla zwierząt. Co roku prowadzona jest przez lekarzy weterynarii kampania mająca na celu uświadomić to właścicielom czworonogów. Na głośne wybuchy lękiem, histerią, a nawet agresją reagują zarówno psy jak i koty. - Jeśli pies wyjątkowo źle reaguje na głośne bodźce dźwiękowe czy świetlne można mu podać farmaceutyki tłumiące świadomość – informuje Aleksandra Cerobska, lekarz weterynarii. – Jednak podaje się je pod ścisłą kontrolą lekarza weterynarii, muszą być one odpowiednie dobrane do wagi i stanu zdrowia zwierzęcia – dodaje Cerobska. Sztuczne ognie mają negatywny wpływ nie tylko na zwierzęta domowe ale również na dzikie. Jednak im w sylwestrową noc nie ma jak pomóc.

Z petardami należy obchodzić się wyjątkowo ostrożnie i zawsze zgodnie z instrukcją obsługi. Po ich odpaleniu należy odsunąć się na odległość co najmniej 10 metrów. Sztucznych ogni, których opakowanie jest uszkodzone, nie należy używać gdyż grozi to niekontrolowanym wybuchem. Przede wszystkim, jak stanowi prawo, mogą być odpalane tylko przez osoby dorosłe i trzeźwe, niestety nie zawsze tak bywa, a to prosta droga do tragedii.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zgorzelec.naszemiasto.pl Nasze Miasto